Kamu spotunda oynadı, kanser oldu

Samsun'da kanserde erken teşhisi anlatan kamu spotu filminde oynayan Belma Tablı 4 ay sonra meme kanserine yakalandığını öğrendi. Filmde erken teşhisin önemine dikkat çekiliyordu, Tablı da erken teşhis sayesinde hayatta kaldı.

Haberler - NTV Haber 31.10.2016 - 14:44

Kamu spotunda oynadı, kanser oldu

Kanserde erken teşhisin önemine dikkat çeken filmde oynadı, çekimden 4 ay sonra mamografi kontrolünde meme kanseri olduğunu öğrendi.

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şubesi'nde çalışan Belma Tablı, kamu spotu filminde rol alma sürecini şöyle anlattı:

“Bana teklif ettiler, ben de ‘kabul ederim’ dedim. Zaten bizim şubenin işlemleri arasında yer alıyor, oynadım çok güzel bir projeydi, hoşuma da gitti, çevreden de güzel tepkiler aldım. Trajikomilk tarafı; bu klipte oynadıktan 4 ay sonra bana de meme kanseri teşhisi kondu.”

“Sakın Geç Kalma Erken Gel” sloganlı klipte, kanserde erken teşhisin hayati önem taşıdığına dikkat çekildi.

Belma Tablı, film çekimleri bittikten sonra tetkik yaptırmaya karar verdi.

Ailesinde kansere rastlandığı için hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğunu biliyordu, kontrolde ona da kanser teşhisi koyuldu.

KETEM'LERDE ÜCRETSİZ MEME MUAYENESİ YAPTIRMAK MÜMKÜN

“Ailede genetik özellik olduğu için çıkma ihtimali yüksekti. Annem, kızkardeşim, ablam ve teyzemde var. Önceden, ‘denk gelirse tedavim neyse uygularım’ derdim ve denk geldi” diye konuşan 48 yaşındaki Tablı, ameliyat oldu ve kemoterapi gördü ve erken teşhis sayesinde hastalıktan kurtuldu.

40 yaş ve üstü kadınlar, Bakanlığı’na bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz meme muayenesi olabiliyor.

KANSER KAMU SPOTUNDA OYNADI, KANSER OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

Sayfa Yükleniyor...