Bu doktor, kan davalı 60 aileyi barıştırdı

Şanlıurfa'da görev yaparken kan davalarından etkilenip, aşiretler arasında köprü olan Dr. Feridun Öncel, son 5 yılda kan davalı 60 aileyi barıştırdı.

ntv.com.tr 02.01.2015 - 10:22

Bu doktor, kan davalı 60 aileyi barıştırdı

Yörenin tanınmış aşiretlerinin önde gelen liderlerinden 200 kişiyi üye yaparak köy köy, mezra mezra dolaşarak barış mücadelesi veren Dr. Feridun Öncel, bu kez de töre ve namus cinayetleri ve çocuk yaşta evliliğe savaş açtı. "Töre ve namus cinayetleri, madde bağımlılığıyla mücadele ve gençliği topluma kazandırma" adıyla yeni bir dernek kuran Dr.Öncel, köy ve mezraları dolaşarak aileleri bu konuda bilgilendiriyor. Öncel, işlenen kadın cinayetlerinden sonra geride çocukların yetim kaldığını, eşlerin hapse düştüğünü, ailelerin ise husumetli hayat yaşadıklarını anlatıyor.

"ÇAĞDIŞI ANLAYIŞLARA SAVAŞ AÇTIK"
Sabah'ın haberine göre, töre ve namus cinayetlerinin Şanlıurfa'nın kendi öz kültürünü yansıtmadığını belirten Öncel, "Şanlıurfa geleneklerinde mertlik, misafirperverlik, barışseverlik, yardımseverlik vardır. Ancak son yıllarda artan kadın cinayetleriyle bu öz kültür, çağdışı zihniyetin gölgesinde kaldı. Bu ilkel ve çağdışı anlayışlara artık savaş açmış durumdayız" diyor. 

Çocuk yaşta evliliklerle de mücadele eden Dr. Öncel, çocuk gelinlerle ilgili bir rapor hazırladı. İstatistikler içeren bu çalışmanın da önümüzdeki günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına sunulacağı belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...