'Kanser aşısında sonuçlar beklenmeli'

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, akciğer kanseri aşısıyla ilgili, 'Çok olumlu olacağı düşünülen bu aşının devam eden Faz III çalışmasının sonuçları daha değerlidir ve beklenmelidir' şeklinde açıklama yaptı.

03.02.2014 - 13:45

'Kanser aşısında sonuçlar beklenmeli'

Kübalı araşüırmacılar tarafından geliştirilen akciğer kanseri aşısının bugün için standart tedavi olarak kabul edilmesinin uygun olmadığını belirten Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu yazılı açıklamasında; bağışıklık sisteminin vücutta sürekli oluşan veya dışarıdan alınan kendinden farklı ve yaşamla bağdaşmayan her türlü hücre ve organizmayı tanıyıp yok edilmesini sağladığı ve çoğu hücrenin bu mekanizma sayesinde yok edildiği hatırlatılarak, kanser hücrelerinin bir özelliğinin bu koruyucu mekanizmadan kaçabilmesi olduğu belirtildi.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin kanser tedavisinde kullanılabilecek bir yöntem olduğuna dikkat çekilen açıklamada, farklı kanser tiplerinde bağışıklığı güçlendiren tedavi çalışmalarına yıllar önce başlandığına değinilerek, "Bu konuda Kübaʹda geliştirilen bir aşının yapılan ön çalışmalarda akciğer kanserine karşı olumlu sonuçlar verdiği geçen hafta basında açıklandı. Racotumumab adlı aşı bağışıklık sistemini uyararak NeuGcGM içeren kanser hücrelerini tanıyıp yok eden antikorlar oluşmasını sağladığı gösterilmiştir. NeuGcGMʹnin normal hücrelerde bulunmadığı bilinmektedir" denildi.

Aşı ile ilgili ilk çalışmaların ileri evre melanom (cilt kanseri), meme ve akciğer kanserlerinde yapıldığı kaydedilerek, şu bilgiler verildi: "Az sayıda hastada araştırma amacıyla yapılan ve Faz I denilen bu çalışmalarda aşının bağışıklık sistemini uyarabildiği ve hastalar üzerinde yan etkilerinin fazla olmadığı bulunmuştur. Daha sonra yine araştırma amacıyla bölgesel ileri veya yaygın evre küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda yapılan Faz II çalışmalarda, ilk verilen kemoterapi kürlerinden sonra racotumumab aşısı uygulananların, uygulanmayanlara oranla daha uzun süre yaşadıkları gösterilmiştir. Hastalarda aşının faydalı olması için kemoterapi sonrasında hastalığın gerilemesi veya en azından aynı kalması gerekmektedir. Kemoterapinin faydalı olduğu 176 hastada ilk 2 ay içinde başlanılan aşı tedavisiyle ömür 2 aya kadar uzamaktadır. Az sayıda hasta sayısıyla yapılan çalışmalarda görülen küçük ama olumlu sonuçlar nedeniyle aşıyla ilgili daha ileri çalışmalar yapılmaktadır.

İlacın tanı konulduktan sonra ilk yapılan tedaviye iyi cevap veren veya aynı kalan 1080 evre IIIB/IV küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastanın alınacağı ve bizim için en değerli olan faz III çalışma devam etmektedir. Çalışma Küba, Arjantin, Brezilya ve Singapurʹda hasta alımına devam etmektedir ve sonuçları Eylül 2015ʹde beklenmektedir. Ancak bu çalışmanın sonuçları görüldükten sonra aşının gerçek etkisi anlaşılacaktır."

ÇALIŞMA SONUCUNUN OLUMLU OLMASI BEKLENİYOR
Faz III çalışması sonuçlanmamasına rağmen, önceki çalışmaların olumlu sonuçları dikkate alınarak aşının, Küba ve Arjantin'de 2013'te onaylandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Bu ülkelerde kemoterapi ile olumlu cevap alınan evre IIIB/IV küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanılı hastalarda racotumumab aşısı kullanılmaktadır. Kübalı meslektaşlarımız, Küba'da akciğer kanseri tedavisinde sadece sisplatin, karboplatin, etoposid, vinorelbin, vinblastin gibi bizim önceki dönemlerde kullandığımız kemoterapilerin uygulanabildiğini vurgulamıştır. Aşının gemsitabin, premetreksat gibi son yıllarda kullandığımız kemoterapilerin uygulandığı hastalarda fark yaratıp yaratmadığı da bilinmemektedir. Elimizdeki olumlu veriler önceki tedavilerin kullanıldığı hastalara aittir. Bu nedenlerden ötürü çok olumlu olacağı düşünülen bu aşının devam etmekte olan Faz III çalışmasının sonuçları daha değerlidir ve beklenmelidir. Bugün için standart tedavi olarak kabul edilmesi uygun değildir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...