İlişkili Haberler

TEB Genel Sekreteri Arman Üney, yaptığı yazılı açıklamada, geçen hafta İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından söz konusu ilaçların bulunamadığı konusunda kamuoyuna beyanda bulunulduğunu anımsatarak, kanser ilaçlarının eczane dışından karşılanmasının ciddi sorunlar doğurabileceğini belirtti.

"Üniversitenin, kanser ilaçlarını temin edememesini, ihale ile ilaç alım sürecinde yaşanan sorunları, ödenek yetersizliklerini ve günde en az 250 kanser hastasının mağdur olduğu açıklaması, bu gerçeğin altını bir kez daha çizmiştir" değerlendirmesinde bulunan Üney, şunları kaydetti:

"Daha önceki uyarılarımızda da belirttiğimiz gibi, 267 kalem onkoloji ilacının temininde yaşanan sorunlar bitmeyecektir. Çünkü, hastanelerin açtıkları ilaç ihalelerinde teklif görmeyen ya da fiyatının çok yüksek olması sebebiyle alınamayan ilaçlar bulunmaktadır. Bu çerçeveden bakılınca hastane eczanelerinin ihale yöntemiyle tedarik edeceği onkolojik ilaçlar içerisinde de ihale ile alınamayanlar muhakkak olacaktır. İlaç ihale edilse dahi, ilacın hastaneye teslim süresinin serbest eczanelere oranla çok daha uzun olduğu bir gerçektir."

"UYGULAMADAN İVEDİLİKLE VAZGEÇİLMELİ"

Üney, kemoterapi ilaçlarında ilaç güvenliğinin sağlanmasındaki en önemli sorunun uygun saklama koşullarına göre stoklanması ve dağıtımı olduğunu belirterek, "fazla miktarlarda alınması gereken ilaçların tüm hastane eczanelerinde soğuk zincir şartlarına uygun olarak stoklanması gerektiği ancak bunun için yeterli alan, ekipman ve personel bulunmadığı" iddiasını dile getirdi. Üney, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İhale ile aynı etken maddenin farklı formlarının farklı firma ilaçları olma olasılığı çok yüksek olacaktır. Farklı firmaların ilaçlarının karıştırılması esnasında birbiri ile geçimsizlikleri söz konusu olabilmektedir. Bu da ilaçların bir arada kullanılamamasına ve tedavilerin aksamasına neden olacaktır. Herhangi bir ilaca hastanın alerjik reaksiyon göstermesi durumunda doktorun farklı bir eşdeğer ilacı tercih etme şansı olmayacak; bu da tedavinin aksamasına neden olacaktır.

TEB Genel Sekreteri Arman Üney
TEB Genel Sekreteri Arman Üney

"KONUYA DAHA HASSASİYETLE YAKLAŞILMALI"

Türk Eczacıları Birliği olarak, özellikle kanser gibi son derece zorlu bir tedavi süreci yaşayan hastalarımızı mağdur edecek bu uygulamadan ivedilikle vazgeçilmesi konusunda tüm yetkili kurumları gereğini yapması konusunda uyarıyor, konuya daha hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini belirtiyoruz."