Kanser riski solaryumla bronzlaşma oranlarını düşürdü

ABD'de yapılan bilimsel araştırma sonuçları, solaryuma olan ilginin giderek azaldığını gösterdi. Bunda; solaryumun kanser riskini artırdığına yönelik toplumsal bilinçlenmenin önemli payı var.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.09.2015 - 13:22

Kanser riski solaryumla bronzlaşma oranlarını düşürdü

Journal of American Medical Association (JAMA) Amerikan Tıp Derneği'nce gerçekleştirilen ve sonuçları bilimsel makale olarak yayımlanan araştırma, kanser riskine karşı farkındalık oluşturulmasıyla solaryum kullanımının azaldığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, solaryum kullanan kişi sayısında 2 milyon azalma oldu. Daha önce yetişkinlerin yüzde 5,5'i solaryum ile bronzlaşmayı tercih ederken, son verilere göre bu oran yüzde 4,2'ye düştü. Kadınlarda 8,6 olan solaryum kullanım sıklığı da yüzde 6,5'e geriledi.

Bu düşüş, dermatologlar tarafından sevindirici olarak değerlendirilirken, araştırmada ABD'de hala 10 milyon kişinin solaryum ile bronzlaşmaya devam ettiği vurgulandı.

TÜRKİYE'DE DE SOLARYUMU KISITLAMA ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Başta kanser olmak üzere insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri üzerine bazı Avrupa ülkelerinde 18 yaş altındakilerin yaptırması yasak olan solaryum için Türkiye de kolları sıvadı.

Bir yandan bu konuda toplumsal bilincin artırılmasına yönelik çeşitli faaliyetler düzenleyen Bakanlığı, solaryum kullanımına yönelik 18 yaş altındakilere ebeveyn izni, 18 yaş üstündekilere de onam formunun imzalanması şartını içeren yönetmelik taslağını, İçişleri Bakanlığına sunmuştu.

Bakanlıkça hazırlanan onam formunda, "Hassas cildi olanların, 18 yaşından küçüklerin, çilli veya çillenmeye meyilli cildi olanların, çocukluk çağında sık güneş yanığı öyküsü bulunanların, kanser öncüsü ya da kanserli cilt lezyonları ile güneşe bağlı ciltlerinde leke veya iz olanların, kozmetik ürün kullananların, ilaç alanların çok sayıda beni bulunanların solaryum cihazı kullanmaları önerilmemektedir" ifadelerine yer verilmişti.

"SOLARYUMDAKİ UVA DOZU 5-15 KAT FAZLA"

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, başta ABD olmak üzere birçok ülkede hala solaryum kullanım sıklığının fazla olduğunu, bunun azaltılabilmesi için sağlık politikaları ve yaptırımlar geliştirildiğini söyledi.

Küresel ısınmayla birlikte kişinin cilt sağlığını korumak adına uzmanların önerilerine göre hareket etmesi gerektiğini dile getiren Yılmaz, "Hele ki solaryum UVA dozu, yaz aylarında Akdeniz sahillerinde gün ortasındaki UVA dozundan 5-15 kat daha fazla” uyarısında bulundu.

"CİLT KANSERİNE NEDEN OLABİLİR"

Yılmaz, "Erken yaşta, özellikle de 18 yaş öncesinde UV radyasyona maruz kalmanın yanı sıra sigara ve alkol kullanmak, kötü beslenmek, uyku düzensizlikleri ve bazı meslekler erken deri yaşlanmasına neden olabilmektedir. Bunlar hayati tehlike taşımamaktadır. Ancak açık ten ve göz rengi olan, sarı ve kızıl saçlı ya da ince derili kişilerin, ailede deri kanseri hikayesi olanların ve derilerinde koyu siyah renkte benleri olanların UV radyasyonuna maruz kalmaları sonucu genlerde bazı bozukluklar oluşarak deride kanserler gelişebilmektedir" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...