Kanserde IORT yöntemi kamuda

Çoğunlukla meme, mide, akciğer, karaciğer kanserlerinde erken ve daha başarılı tedavi şansı tanıyan İntra Operatif Radyoterapi yöntemi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hizmete girdi.

06.11.2013 - 17:04

Kanserde IORT yöntemi kamuda

Ülkemizde yeni bir tedavi yöntemi olan IORT (İntra Operatif Radyoterapi) kanser hastalarına umut oldu. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi İORT tedavisinin İstanbul’da uygulandığı ilk ve tek kamu hastanesi olma özelliğini taşıyor.

IORT NEDİR, NASIL UYGULANIR?
İntra Operatif Radyoterapi, çağdaş tıp uygulaması yapan ülkelerde uygulanan bir yöntem. Yöntemi; 'ışın tedavisinin ameliyat sırasında dokuya doğrudan uygulanması' şeklinde tanımlamak mümkün. IORT yönteminde öncelikle kanser olan doku cerrahi yöntemle çıkartılıyor. Cerrahi müdahale sonrası yüksek riskli bölge ışın tedavisi için hazırlanıyor. Hasta anestezi altındayken açık bölgeye radyasyon onkoloğu ve medikal fizik uzmanları tarafından gerekli doz hesabı yapılarak uygulanıyor. Işın verme işlemi bittikten sonra yara kapatılarak ameliyata son veriliyor.

IORT'un en önemli özelliği, radyoterapiye daha ameliyat devam ederken başlanmasıyla birlikte, nüks riskinin önemli ölçüde azaltması ve ardından yapılacak diğer tedavi seçeneklerinin yararlılığını arttırması. Ameliyat sonrası yapılacak radyoterapi süresini ve normal yaşama dönüş süresini kısaltması da diğer avantajlar arasında.

TÜRKİYE'DE SADECE 3 MERKEZDE BULUNUYOR
Son yıllarda ABD ve Avrupa’nın seçkin hastanelerinde yaygın şekilde kullanılan yöntemin Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanmasıyla ilgili olarak Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Güven Bektemür şunları söyledi:

“Önceliğimiz dünyada uygulanan en son tedavi yöntemlerini genel sekreterliğimize bağlı hastanelerimizde uygulayarak hastalarımızı en iyi, en doğru ve en hızlı şekilde tedavi etmektir. Bu sebeple de kanser hastalığında en güncel tedavi yöntemlerinden biri olan ve Türkiye’de sadece 3 merkezde yapılan IORT’u Ekim ayı itibariyle Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastalarımızın hizmetine sunduk. Tıp bilimindeki tüm gelişmeleri yakından takip ederek yeni tedavi yöntemlerini hastanelerimizde en hızlı şekilde uygulamaya koyuyoruz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...