Kanser tedavisinde önemli gelişme: T hücreleriyle tedavi

Vücudun kendi bağışıklık hücrelerini kullanarak tümörleri yok etme tedavisi bir süredir tıbbın gündeminde. ABD'den gelen haber, gözleri bire kez daha T hücrelerine çevirdi.

ntv.com.tr 16.02.2016 - 16:02 | Son Güncelleme : 16.02.2016 - 16:27

Kanser tedavisinde önemli gelişme: T hücreleriyle tedavi

ABD'li bilim insanları, genetiği değiştirilmiş bağışıklık hücrelerini kullanmaya dayalı olan yöntemle kanser tedavisinde devrim yaratabilecek bir gelişmeye imza attıklarını açıkladı.

Yöntem; tümörleri yok etmek için vücudun kendi bağışıklık hücrelerini kullanma esasına dayanıyor. Uzmanlar bu tedaviyi, etkisi uzun süren bir aşı gibi düşünüyor, zira tedavi nüks riskini de önemli ölçüde düşürüyor. 

BBC'nin haberine göre, Washington'da Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği toplantısında sunulan araştırmaların sonuçları 'olağanüstü' diye nitelendi.

Araştırma kapsamında, beş aydan fazla yaşaması beklenmeyen kan kanseri hastalarına uygulanan tedavi, hastaların yüzde 90'ından fazlasının tamamen iyileşmesini sağladı.

HASTANIN T  HÜCRELERİ KANSERLE MÜCADELE EDİYOR

18 ay boyunca süren kontrollerde de hastalığın tekrarlamadığı görüldü.

Bunun için laboratuarda hastaların kendi vücutlarından alınan T hücrelerinin genetiği değiştirilerek, tümörleri tanımaları ve yok etmeleri sağlandı.

Bu yöntemin üzerinde denendiği 35 akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastasının yüzde 90'ından fazlası tamamen iyileşti.

Hodgkin dışı lenfoma veya kronik lenfositik lösemi (KLL) hastası olan 40 kişi üzerinde yapılan iki ayrı klinik denemede de hastaların yüzde 80'inden fazlası tedaviye cevap verdi. Bunların yaklaşık yarısında 18 aya kadar tam iyileşme görüldü.

"HER HASTADA ETKİLİ DEĞİL"

Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği toplantısında sadece özetleri tartışılan araştırmaların ayrıntıları bu yıl içinde yayımlanacak.

Ancak uzmanlar, bunların T hücreleri tedavisinin ilk denemeleri olduğunu belirterek ihtiyat çağrısında bulunuyor ve her hastanın tedaviye cevap vermediğini belirtiyorlar.

Bazı hastaların tedaviye karşı toksik yan etkiler geliştirdiği ve öldüğü belirtiliyor.

Diğer tedavi yöntemlerinin hiçbirinin etkili olmadığı bazı hastaların ise şimdiye kadar hiç görülmeyen bir düzeyde iyileştiği kaydediliyor.

KANSER TEDAVİSİNDE PARADİGMA DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİR

Bilim insanları, T hücresi tedavisi için önlerinde kat edilmesi gereken uzun bir mesafe olduğunu, ancak ilk sonuçların kanser tedavisinde paradigma değişikliğine gitmeye neden olacak kadar başarılı olduğunu söylüyorlar.

Sayfa Yükleniyor...