NTV

Kanserde tedavi süresine ve doza dikkat

Sağlık
Kanserde tedavi süresine ve doza dikkat

Onkolog Doç. Duygu Derin, radyoterapi ve kemoterapinin kemik erimesine neden olmaması için tedavi süresinin ve dozun önemli olduğunu söyledi.

Kemoterapi ve radyoterapi, kanser tedavisinde en sık uygulanan yöntemler arasında. Tedavi sürecinde akla ilk gelen sorulardan biri de bu tedavilerin kemik erimesine yol açıp açmadığı. Neolife Tıp Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Duygu Derin; kemoterapi ve radyoterapiye destek olarak verilen kortizonların genelde; 3 haftada bir, tek doz ve düşük miktarda kullanıldığını ve bu dozların vücuda çok fazla yan etkilerinin bulunmadığını söyledi.

Ancak daha uzun süre ve daha yüksek dozda kullanıldığında lenf kanseri, kemik iliği kanseri gibi hastalıklarda kemiklere olumsuz etki edebiliyor. Bu etki özellikle yaşlılarda, hareketsiz kişilerde ve menopoz döneminde daha da belirginleşiyor ve kemiklerde zayıflamaya neden olabiliyor.

Kemoterapinin kemiklere olan etkisinin doğrudan değil, daha çok yumurtalıklar üzerinden dolaylı yolla olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Duygu Derin; “Kemoterapi ilaçlarının bazıları kadınlarda yumurtalıklara zarar verebiliyor. Bu nedenle, kadınlar erken menopoza girebiliyor. Aynı zamanda östrojen sentezleme rezervi azalmış veya bitmiş yumurtalıklar nedeniyle de erken menopoza girilebiliyor ve bu da kemik erimesini tetikliyor. Ayrıca menopozdaki kadınlarda hormona duyarlı meme kanserinde kemoterapiyi takiben ağızdan alınan ve kan östrojen seviyesini azaltan tedaviler de kemik erimesini hızlandırıyor” dedi.

KEMİK ERİMESİ ERKEKLERDE DE GÖRÜLÜYOR
Bu gibi durumlarda kemik kırıklarını önlemek amacıyla kalsiyum ve bifosfonat tedavisi önerdiklerini vurgulayan Dr. Derin, “Baş-boyun ve yumurtalıkların da etkilendiği bir bölgeye uygulanan radyoterapi, hem kadınlarda hem de erkeklerde kemik erimesine neden olabiliyor. Baş-boyun bölgesine verilen radyoterapi ile tiroid hormonları başta olmak üzere, diğer hormon düzeylerini olumsuz yönde etkiliyor ve bölgede kemik erimesinin gelişmesine neden olabiliyor. Karın alt bölgesine uygulanan radyoterapi, yumurtalıkları etkileyerek adetlerin kesilmesine neden olabiliyor. Kemoterapiden sonra menopoza girilip girilmeyeceği kullanılan ilaçların cinsine, dozuna ve kemoterapi alınan yaşa göre değişiklik gösteriyor” diye konuştu.