Karnından 9.5 kilogramlık kist çıktı

Karabük'te kilo aldığı düşüncesiyle şişliğe rağmen uzun süre doktora başvurmayan kadının karnından 9.5 kilogram ağırlığında kist çıkarıldı.

6 ay önce karın bölgesinde şişlik başlayan ve kilo aldığı düşüncesiyle doktora gitmeyen Sibel İ. (43), şişliğin artması ve ağrı başlaması üzerine Karabük Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'ne müracaat etti.

Tetkiklerde, kadının karın bölgesinde kitle olduğu belirlenerek ameliyata alındı. Ameliyat sonucunda Sibel İ'nin karnından 9.5 kilogram ağırlığındaki bir kitle başarılı geçen ameliyatla alınarak tahlil için laboratuvara gönderildi.

Hastane Başhekimi Yüksel Kurban, ilk kez bu büyüklükte bir kist çıkardıklarını ve tetkiklerde kitlenin sağ yumurtalıktan karın bölgesinin tamamını kapsadığını belirlediklerini söyledi.

Hastanın kilo aldığı düşüncesiyle karnındaki şişliği ihmal ederek doktora başvurmamasının kistin daha fazla büyümesine yol açtığını anlatan Kurban, şöyle devam etti:

''Kitleyi yapılan büyük kesiğe rağmen zorlanarak çıkartabildik. Ameliyat başarıyla tamamlandı. Hastanın genel durumu iyi. İlk incelemeler sonunda kitlenin iyi huylu olduğu gözlendi. Kesin tahliller bir hafta içinde elimize geçecek. Buna göre hastamızın tedavi sürecini belirleyeceğiz.''

Hasta Sibel İ. de ameliyat sonrası kendisini hafiflemiş hissettiğini belirterek, ''Sebepsiz kilo aldığını düşünenler ihmal etmeden hekime başvursun. Bu hastalıkta erken müdahale önemli'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...