Kendi hücrelerinizle güzelleşin!

Ameliyat masasına yatmadan yılların izlerinden kurtulmak, daha genç ve güzel görünmek isteyenlerin tercih ettiği yöntemlerden biri de PRP yani kendi hücreleriyle güzelleşme.

ntv.com.tr 23.02.2015 - 09:12

Kendi hücrelerinizle güzelleşin!

Her ne kadar ülkemizde yüz, boyun, dekolte gibi bölgelere uygulanan estetik operasyonlardan başarılı sonuçlar alınsa da birçok insan tercihini ameliyatsız gençleşme yönünde kullanıyor.

Bu noktada devreye giren yöntemler arasında PRP, (Platelet Rich Plasma) da var. Trombosit, yani pıhtı hücresi yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması olan PRP’nin nasıl gençlik verdiğini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Prof. Dr. Murat Emiroğlu anlatıyor: “Trombositler, gençleşmeyi sağlayan büyüme faktörleri yönünden zengindir.

Dokularda hasar oluştuğunda kan, pıhtı hücrelerini bu dokuya toplayarak onarım süreci başlatıyor.

Bir cilt gençleştirme yöntemi olan PRP uygulaması son derece pratik ve yüz güldürücü sonuçlar verir. PRP için hastadan 8-20 cc kan alınarak santrifüj edilir. Elde edilen serum, küçük miktarlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilir. PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi içeriğini verebilmektir. Böylece, hedef dokunun onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. PRP ile elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakine oranla çok yüksektir.”

PRP yöntemiyle elde edilen serumdaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörlerinin, yeni kollajen oluşumunu ve hücreler arası maddeyi çoğaltarak cildi yenilemek üzere derinin alt dokularına yayıldığını belirten Dr. Emiroğlu, PRP uygulamalarında amaçları şu şekilde sıralıyor:
• Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,
• Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,
• İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak.

HANGİ BÖLGELERDE ETKİLİ?

Yöntem; yüz, boyun, dekolte, el üstü, bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi cilt yenilenmesi gerektiren tüm alanlarda kullanılıyor. Gözaltı morluklarında ve leke tedavisinde iyi sonuçlar alınabildiğini dile getiren Emiroğlu, yöntemin kırışıklık tedavisinde de etkili olduğunu söylüyor:

“Derin kırışıklıklar için, PRP’nin otolog trombin ile bileşiminden oluşan karışım deri altına yapıldıktan hemen sonra bir jel haline dönüşür. Bu jel yoğun bir doku onarımı süreci başlatarak hacim kayıplarını giderecek bir etki gösterir. PRP jel sadece hacim kazandırıcı bir dolgu olarak etki göstermez, aynı zamanda da enjeksiyonun yapıldığı yeri çevreleyen dokunun aynısı olan yeni bir dokunun oluşumunu da başlatır. Bu dolgu materyali kişinin kendisine ait olduğu için alerji yan etkisi olmamaktadır.”

Prof. Dr. Murat Emiroğlu
Prof. Dr. Murat Emiroğlu

Uygulama yapılacak bölgeye göre 30 ila 60 dakika süren PRP’nin pratik ve ağrısız olduğunu sözlerine ekleyen Emiroğlu’na göre, 3 veya 4 uygulamadan sonra, yani 1 kür uygulandıktan sonra kalıcı etki belirgin hale geliyor. Nihai sonuç elde etmek içinse 3 hafta aralıkla en az 3 enjeksiyon yapmak gerekiyor. Daha sonra da her 6-12 ayda bir kür uygulama yapılması sonuçların korunmasına imkan veriyor.

AVANTAJLARI NELER?

Dr. Emiroğlu’na göre, kozmetik amaçlı PRP uygulaması birçok beklentiyi karşılayacak özelliğe sahip. Emiroğlu, bu tespitin nedenini şöyle açıklıyor:  
• Uzun etkilidir,
• Deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır, yapılandırır.
• Kolay ve güvenli biçimde uygulanır.
• Sadece yeni kollajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
• Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi doldurarak değil gençleştirerek giderir.

Sayfa Yükleniyor...