Kışın ışıldayan bir cilt için...

Soğuk ve rüzgarlı hava cildin nemlenmesini engellediği için kuru, pullanan, kaşınan, kızaran ve kabalaşan deri görüntüleri kış aylarında daha çok ortaya çıkıyor.

12.01.2010 - 09:47

Kışın ışıldayan bir cilt için...

Deri, mevsimsel değişikliklerden en çok etkilenen organ. Isının düşmesi, ısıtma sistemlerinin ortamın nemini azaltması, soğuk ve rüzgarlı hava, derimizin yeteri kadar nemlenmesini engelliyor.
Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, kış döneminde cilt bakımının daha fazla özen istediğini söylüyor.

"Kışın gelmesi hafif bir depresyona, harekette kısıtlılığa, metabolizmada yavaşlamaya yol açar. Fizyolojik olarak etkilenen deri, ruhsal olarak da etkilenmeye başlar. Kış mevsimi aynı zamanda atopik egzema ve sedef gibi bazı deri hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Peki kış aylarında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

Fizyolojik ve ruhsal etkilenmeye maruz kalmış, ışıltısı azalmış, kurumuş, kalınlaşmış, kaşınan, kızaran, kepeklenen deriye sahip olmamak için yaz dönemindeki bakımdan daha farklı bir bakım yapmalıyız. İşte birkaç öneri:

SICAK SUYLA BANYO YAPMAYIN
Çok sık ve çok sıcak su ile yıkanmak deri yağlarını azaltacağından derimiz daha fazla kurur. Kaşınır ve kızarır, hatta kuruluk egzaması gelişir.

ÖZEL BANYO YAĞLARI KULLANIN
Banyo yaptığımız ürünlerin kremli olması, özel banyo yağlarının kullanılması ve banyodan sonra  nemlendirici balsamın tüm vücuda uygulanması sorunların ortaya çıkmasını zorlaştıracaktır.

KAPALI HAVALARDA DA GÜNEŞ KORUYUCU SÜRÜN
Sokağa çıkarken soğuk havadan daha az etkilenmek için güneş koruyucu özelliği olan bir nemlendirici kullanılması, mümkün olduğu kadar açıkta kalan bölgeler şapka, gözlük eldiven, atkı ile örtülmesi gerekir.

ELLERİNİZİ NEMLENDİRİN
Sık suya maruz kalan ellerimizin hem yaşlanmasını engellemek, hem de gelişebilecek el egzamalarını önlemek amacıyla günde 5-6 kez yağlandırıcı ürünlerle nemlendirmek, ev işlerini egzama eldiveni ile yapmak doğru olacaktır. Ayrıca en çok etkilenecek dudaklarımızı günde 4-5 kez uygulayabileceğimiz vazelinle nemlendirmek dudakların kurumasını ve çatlamasını engelleyecektir.

CİLDİ BESLEYİN KIYAFETLERE DİKKAT EDİN
Bol su içmek, taze meyve ve sebze tüketmek, ceviz, fıstık, fındık, kuru kayısı ve havuç cildin ekstra nemlenmesini sağlayacaktır.

Yünlü ve sentetik kıyafetler deride olumsuz etkilere neden olabilir. Bu tür giysilerimizin deriye direkt temasını engellemek de kaşıntı ve kuruluğu azaltacaktır.

NEMLENDİRİCİ İÇİN DOKTORUNUZA DANIŞIN
Yüzümüzdeki kuruluk, gözaltındaki morluklar, torbalaşma ve matlaşma kişiyi daha yaşlı göstereceğinden uygun bir nemlendirici kullanmak vazgeçilmez olmalıdır. Kişinin deri özelliğine göre kullanılacak nemlendirici seçimi mutlaka hekime danışılarak yapılmalı, uygun olmayan ürünlerin deriye daha da zarar vereceği unutulmamalıdır.

Her kış uygulanacak kimyasal peeling tedavileri cilde canlılık verirken, ölü tabakanın atılmasını sağlayarak alttan daha, canlı, pürüzsüz bir deri elde etmek için uygun bir tedavi yöntemi olacaktır. Tonusu azalmış, matlaşmış, kurumuş ciltleri toparlamak için vitamin ve hyalüronik asit içeren ürünlerle lifting tedavisi yaptırmak, hem yaşlanmayı engelleyecek, hem de cilde ışıltı verecektir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...