NTV

Koku hassaiyetine karşı koku ilacı bulundu

ntv.com.tr

Sağlık

Kanser hastalarının ve hamile kadınların aşırı koku hassasiyetini ortadan kaldırmak için harekete geçen Op. Dr. Kenan Kalı ve ekibi koku ilacını buldu. Sağlık Bakanlığı'ndan 'bulantıya yardımcı tıbbi cihaz' olarak ruhsat alan ilaç, günde 3 kez burun deliklerine sıkılacak.

3 ay önce üretimine başlanan sprey şeklindeki koku ilacı, Sağlık Bakanlığı’ndan da “bulantıya yardımcı bir tıbbi cihaz” olarak ruhsat aldı ve piyasaya çıktı.

Dünyada bir ilke imza attıklarını belirten Op. Dr. Kenan Kalı, günde 3 kez burun deliklerine sıkılan ilacın, kokuları aşırı derecede hissetme semptomunu ortadan kaldırdığını söyledi.

"4-6 DAKİKA İÇİNDE ETKİ EDİYOR"

Bir yıl boyunca yüzlerce hastayla görüşme yaptıklarını belirten Kalı, “Bulantı ilaçları beyindeki bulantı merkezine etki ederek kusmayı engelliyor. Ama hastayı rahatsız eden kokunun önüne geçemiyor. Ekibimizle insan vücudundaki koku reseptörlerini bloke edersek, aşırı düzeyde duyulmasını engelleyebileceğimizi tespit ettik. Sinir uçlarını bir sıvıyla kaplayınca, kokuyu hissetme seviyesinin gerilediğini fark ettik. Böylece koku reseptörü blokerını icat ettik. 4-6 dakika arasında da etkisini hissettiren ilacın hiçbir yan etkisi bulunmuyor” dedi.

Habertürk'ün haberine göre; Op. Dr. Kalı, kısa süre içinde yurtdışında da satışa başlayacaklarını açıkladı. İlaç daha çok hamileler, kanser, migren ve diş tedavisi gören hastalarda kullanılıyor.

ETİKETLER