'Kolesterol ilacı ikili sorunda etkili'

Kardiyolog Prof. Timur Timurkaynak, “Kolesterol yüksekliği ile birlikte ereksiyon sorunu yaşayanların, kolesterol ilacı kullanmaları durumunda ereksiyon skorlarında %25'lik artış olduğu gösterildi” dedi.

'Kolesterol ilacı ikili sorunda etkili'

Amerikan Kardiyoloji Derneğinin 2014 toplantısında sunulan araştırma sonucunu değerlendiren Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, kalp-damar hastalığı veya yüksek kolesterolü olan erkeklerde, kolesterol ilacı kullanmanın sertleşme sorunu tedavisini olumlu etkilediğini söyledi.

647 hasta üzerinde yapılan araştırmada yaklaşık 4 ay boyunca kolesterol düşürücü tedavi ile ereksiyon skorlarında %25'lik bir artış gözlemlendiğini söyleyen Prof. Timurkaynak, “Erektil disfonksiyon aslında kalp-damar hastalıklarının sık görülen bulgularındandır. 40 yaşından sonra ortaya çıkıyor. Ayrıca sıklıkla diyabet, yüksek kolesterol, hipertansiyon, obezite, sigara kullanımı, depresyon ve strese bağlı olarak da gelişiyor. Sertleşme sorunu olanlar mutlaka kalp sağlığı kontrolünden geçmelidir. Bu sorun, damar yapısının bozulduğunu gösteren en önemli belirtilerdendir. Kolesterol ilacı, kolesterolü düşürmenin yanı sıra damar dostu etkilere de sahiptir. Bu nedenle ereksiyon sorununda iyileşme gözlemlenmektedir. Bu oran, viagra benzeri ilaçlarla elde edilen düzelmenin neredeyse yarısı kadar bir iyileşme anlamına geliyor” dedi.

DAMARLAR NASIL BOZULUYOR?
Ereksiyon sorununa yol açan damarsal bozulmayla ilgili Prof. Timurkaynak, “Damarların iç yüzeyinde bulunan endotel, damarın sağlıklı çalışması için gevşeyip kasılmasını sağlar. Eğer endotel fonksiyonu bozulursa, damar gevşeyemez ve organ beslenmesi bozulur. Penis damarının gevşeyememesi sonucu da sertleşme sorunu yaşanır” şeklinde konuştu.

ARTAN KAN MİKTARI EREKSİYONU SAĞLIYOR
Kolesterol ilaçlarının damar duvarındaki inflamasyonu da iyileştirdiği için endotel fonksiyonunu düzelttiğini, böylece gevşeyen penis damarına giden kan miktarının artarak sertleşmeyi sağladığını belirten Prof. Timurkaynak, her erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılacak ilacın, kolesterol ilacı olmadığına da dikkat çekerek şunları söyledi: “Eğer erektil disfonksiyonu olan hastada kolesterol yüksekliği de varsa kolesterol ilaçları kullanılmalıdır. Kolesterol tedavisi uzun süren bir tedavidir. İlacı keserseniz kolesterol tekrar yükselecek ve ereksiyon bozulacaktır. Ayrıca hipertansiyondan kalp krizine ve felce kadar uzanan geniş bir tabloda sağlık problemleri ortaya çıkacaktır. Kalp damarı için kötü olan penis damarı için de kötüdür.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...