Kot işçileri eylemde

Silikozis hastalarının, meslek hastası işçilerin yararlandığı maluliyet haklarının çok gerisinde olan 'özürlü' kategorisine dahil edilmek istendiğini söyleyen kot işçileri başkentte eylem yaptı.

23.12.2010 - 17:32

Ankara Tabip Odası üyeleri de sorunlarını iletmek üzere Ankara'ya gelen ve aralarında silikozis hastalarının da bulunduğu kot kumlama işçilerinin eylemine katılarak, destek verdi.

Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi öncülüğünde Petrol-İş Sendikası Ankara Şubesi binasının içinde eylemlerini sürdüren işçileri ziyaret eden Ankara Tabip Odası üyesi bir grup, buradaki işçilerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Grup adına açıklama yapan Ankara Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Sıtkı Kesedar, silikozis hastası kot kumlama işçilerinin sorununun bütün Türkiye'nin sorunu olduğunu söyledi.

''Hükümet söz vermesine rağmen önümüzdeki günlerde çıkarmayı planladığı torba yasası ile silikozis tanısı alan kot kumlama işçilerini, meslek hastası işçilerinin yararlandığı maluliyet haklarının çok gerisinde olan 'özürlü' kategorisine dahil etmek istiyor'' diyen Kesedar, hasta işçilerin, işgüçlerini kaybetmeleri sonucu içine düştükleri yoksulluk nedeniyle bu haktan yararlandıklarını kaydetti.

"TORBA YASA KOT İŞÇİLERİNİN GERÇEK HAKLARINI VERMİYOR"
İşçilerin sigortası olup olmadığına bakılmaksızın, silikozis meslek hastalığı tanısı olan tüm hastaların sosyal güvenlik haklarından yararlandırılması için gerekli yasal düzenlemelerin derhal yapılmasını isteyen Kesedar, ''Bu şekilde çıkacak torba yasa, kot kumlama işçilerine gerçek haklarını vermediği gibi onları yoksulluğa ve sadakaya mahkûm ediyor'' dedi.

Kesedar, meslek hastalıkları hastanelerinde silikozis raporu alan işçilere iş göremez gelirinin bağlanması gerektiğini ifade ederek, ''Bunun için işçinin çalıştığını ispat yükümlülüğü kaldırılmalıdır. Silikozis yüzde 100 bir meslek hastalığıdır, mesleksel maruziyet dışında oluşamaz, bu nedenle çalıştığını ispat yükümlülüğü gerekmez'' diye konuştu.

"SİLİKOZİS MESLEK HASTALIĞI KABUL EDİLSİN"
Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komite üyesi Engin Bodur da kot işçilerinin meslek hastası işçilerin yararlandığı maluliyet haklarından çok daha geride olan 'özürlüler' kategorisinde olduğunu belirterek, bu yanlışlığın çözülmesini istedi. Bodur, çok sayıda arkadaşlarının silikozis hastası olduğunu ya da bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini anlatarak, bunların da göz önünde bulundurularak, ''sigortası olup olmadığına bakılmaksızın, ilgili hakem hastanelerce silikozis hastalığına yakalandığı tespit edilen tüm hastaların, hastalıklarının ağırlıkları oranında sosyal güvenlik haklarından yararlanmaları için gerekli düzenlemenin yapılmasını'' istedi.

Bu arada ziyaret sırasında işçiler ellerinde, ''Silikozis hastalığı meslek hastalığı kabul edilsin'', ''Silikozis hastası işçilere maluliyet maaşı bağlansın'' yazılı dövizler ile hayatını kaybeden arkadaşlarının fotoğrafları ve sağlık raporlarını taşıdılar, ''Sakat değil, işçiyiz'', ''Adalet istiyoruz, artık ölmek istemiyoruz'' sloganları attılar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...