NTV

Kozmetikte tehlike

NTV Haber

Sağlık

Kadınların vazgeçilmezlerinden makyaj ürünlerinin,bazılarının tehlike saçtığı iddia edildi. Makyaj ürünlerini mercek altına alan bilim insanları bazı kozmetik ürünlerinde sağlığı tehdit eden nikel, civa ve arsenik buldu.

Güzelleşmek için kullanılan kozmetik ürünler, sağlığa zarar veriyor. ‘environmental defense fund’ Çevre Koruma Vakfı"nın hazırladığı raporda bu çarpıcı sonucuna ulaşıldı.

Kanada'nın Ontario kentinde makyaj ürünleriyle ilgili yapılan araştırmada aralarında dünyaca ünlü markaların da bulunduğu firmaların zehirli kimyasal maddeler kullandığı belirlendi.

Aralarında pudra, allık, rimel, far, göz kalemi, parlatıcı ve rujun da bulunduğu 49 ürün testten geçirildi. Ürünlerde sağlık riski oluşturan arsenik, kadmiyum, kurşun, civa nikel ve selenyumun maddelerinin oranları araştırıldı.

Sonuçta kozmetik ürünlerinde cıva dışındaki tüm diğer maddelerin bulunduğu tespit edildi. Tüm ürünlerde nikele rastlanırken kurşun ikinci sırada yer aldı.

Kozmetiklerde rastlanılan kimyasal ürünlerin saç dökülmesi, baş ağrısı, kusma, böbrek veya hafıza sorunları gibi pek çok ciddi rahatsızlığa yol açabileceğine dikkat çekiliyor.