“Kulaçlarımız Hemofili İçin” diyen Müge Diren Boğaz’ı yüzerek geçti

Yüzücü Müge Diren, Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda Boğaz’ı geçerek hemofiliye dikkat çekti. Asya’dan Avrupa’ya kıtalararası yüzen Müge Diren, 29 Temmuz’da yapılacak Troya Açıksu Yüzme Yarışı’nda yine kulaçlarını hemofili için atacak.

Haberler - ntv.com.tr 23.07.2018 - 09:00

“Kulaçlarımız Hemofili İçin” diyen Müge Diren Boğaz’ı yüzerek geçti

Hemofili hastalarının iyi bir tedaviyle hayat kalitelerinin iyileştirilebileceği ve başta yüzme olmak üzere pek çok spor dalıyla ilgilenebileceğine dikkat çekmek isteyen Yüzücü Müge Diren, Türkiye Hemofili Derneği ve Novo Nordisk’in desteğiyle Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda kulaçlarını hemofili için attı. 29 Temmuz’daki Troya Açıksu Yüzme Yarışı’nda yine hemofili farkındalığı için yüzecek olan Müge Diren, konunun uzmanı hekimlerce hemofili hastalarının bedensel gelişimini desteklemesi ve yaralanma risklerinin çok az olması sebebiyle en çok tavsiye edilen sporun yüzme olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 6 BİN HEMOFİLİ HASTASI VAR”

Hemofilinin, kandaki faktör VIII veya faktör IX’un kalıtsal olarak eksikliği, yokluğu veya işlevinin bozuk olması sonucu ortaya çıkan bir pıhtılaşma bozukluğu olduğunu söyleyen Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar, hemofilinin dünyada yaklaşık 420 bin kişiyi etkilediğini belirterek şöyle konuştu:

Yüzücü Müge Diren

Yüzücü Müge Diren

“Türkiye’de ise bu rakam yaklaşık 6 bindir. Hemofilinin iyi yönetilmesi için doğru tedavi kadar hastaların yaşam tarzı, hayat kalitelerini iyileştirecek sonuçlar almayı mümkün kılmaktadır. Koruyucu tedaviler verildiği takdirde hastaların hayatlarını, sosyal aktivitelerini kısıtlamalarına gerek bulunmamaktadır. Boks gibi çok ağır sporlar yapmalarını önermiyoruz, ama bisiklete binmek ve yüzmek rahatlıkla yapılabilecek faaliyetlerdir. Özellikle yüzme, hem bedensel gelişimlerini desteklediği ve dayanıklılıklarını arttırdığı, hem de yaralanma riskinin çok çok az olması sebebiyle hastalarımıza tavsiye ettiğimiz sporların başında yer almaktadır.’’

“HEMOFİLİ HASTALARININ %80’İ İŞ BULMAKTA SORUN YAŞIYOR”

Nadir görülen kanama bozuklukları için tedavi çözümleri üreterek, yeni ürünler geliştiren İlaç Firması Novo Nordisk’in Türkiye Biyofarma Satış ve Pazarlama Direktörü Aslı Kurt ise hemofili hastalarının %89’unun hastalık sebebiyle yaşadıkları ağrının yaşamlarına engel teşkil ettiğini , %48’inin ileride bir aile kurmakla ilgili endişelerinin olduğunu, %80’inin ise iş bulmakla ilgili sıkıntılar yaşadığını söyleyerek, “Hemofili hastalarının daha kaliteli bir yaşam sürmesi gerektiğine inanıyor ve bunun için çalışıyoruz, amacımız geleceğe yön veren tedavilerimizle insan hayatını iyileştirmektir. Sadece ürettiğimiz tedavi çözümleri ile değil, sağlık profesyonelleri ve derneklerin ülkemizde toplumsal bilinç seviyesinde hemofili farkındalığını arttırmak için attığı adımları desteklemekten gurur duyuyoruz” dedi.

Sayfa Yükleniyor...