'Kulakları çınlasın' demeyin

Dikkat dağınıklığına yol açıyor, uykuya dalmayı imkânsızlaştırıyor. Tinnitus yani kulak çınlaması, daha çok kadınların kafasını şişiriyor ve tedavi edilmediğinde hayatı kâbusa çeviriyor.

Haberler 24.01.2011 - 17:50

'Kulakları çınlasın' demeyin

Dışarıdan gelen sesli bir uyaran olmadan hastanın ses algılaması tıp dilinde “ Tinnitus” halk dilinde ise “kulak çınlaması” olarak adlandırılıyor. Bu ses hastaya kimi zaman rüzgâr, kimi zaman bozuk bir buzdolabı, kimi zaman da çan sesi olarak yansıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. irfan Devranoğlu, “Eğer bu ses 24 saat boyunca devam eder ve kronik hale gelirse hastada kulak çınlaması sorunu oluşabilir” diyor.

Kulak çınlaması 14-18 yaş arası herkeste görülebiliyor. Ancak bu soruna kadınlarda daha sık rastlanıyor. Kadınların ıslak saçla dışarı çıkmaları, hava akımıyla birlikte kulakta bir kireç tabakasının oluşmasına yol açıyor. Menopoz dönemi de kadınlarda çınlama sorunu yaratabiliyor. Sakız çiğnemek, kasları çalıştırdığı ve çok iyi bir fizik tedavi yöntemi olduğu için herkese günde en az 1 saat sakız çiğnemesi öneriliyor.

HASTALIKLARIN HABERCİSİ DE OLABİLİR, BELİRTİSİ DE
Kulak çınlaması bir hastalık olması yanında bazen de karşımıza başka hastalıkların belirtisi olarak çıkabiliyor. Bunların arasında kafatası tümörleri, dolaşım bozukluğu, damar rahatsızlıkları ve kireçlenme yer alıyor. Bu yüzden muayene ve testlerin ihmal edilmemesi ve kulak çınlamasının başka hastalıkların habercisi olup olmadığının öğrenilmesi büyük önem taşıyor.

Rusya’da bulunan ve Almanya’da geliştirilen yeni tedavi yöntemiyle son bir yıl içinde 2500 hastanın 1800’ünde kesin sonuca ulaşıldığını söyleyen Prof. Dr. irfan Devranoğlu, bu durumun yüzde 75’lik bir başarı oranına işaret ettiğine dikkat çekiyor. Prof. Devranoğlu, kulak çınlamasının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini ise sıralıyor:

KULAK NEDEN ÇINLAR?
Kulak zarında delinme
Enfeksiyon
Orta kulakta sıvı birikmesi
Orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi


Alerji
Yüksek veya düşük tansiyon
Tümör
Şeker hastalığı
Tiroit hastalıkları
Stres
Bazı romatizma ilaçları
Bilinçsiz antibiyotik kullanımı
Antidepresanlar
Baş ve boyun bölgesine darbeler

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Çeşitli testlerle sorunun nereden kaynaklandığı belirleniyor. Ardından “Quantum Lazer2” (yeşil ışık) terapisiyle tedaviye başlanıyor.
Tedavi çınlamanın şiddetine göre 12 seanslık lazer ve elektromanyetik dalgalardan oluşuyor ve yaklaşık 2,5 ay sürüyor.
Tedavi ile hem hasar onarılıyor, hem de hücre yenilenmesi sağlanıyor.

Sayfa Yükleniyor...