Gaziantep Kilis Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Satıl, kurbanlık alacakların, hayvanın yaşı, kilosu ve sağlık durumunu dikkate almak zorunda olduklarını söyledi.

Satıl, Kurbanlıkların sağlık kontrolünden geçirilmesi ve kaçak hayvan girişlerine kesinlikle izin verilmemesi gerektiğine dikkati çeken Satıl, kurbanlık alacak vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

"Hayvanların canlı görünmesi, ağzından burnundan salya akmaması, yünlerinin karışık olmaması, zayıf olmamasına dikkat edilmeli. Ayrıca, küçük baş hayvanlar için 1 yaşını doldurmuş, 55-60 kiloda olması ve erkek olanların tercih edilmesi gerekir. Büyükbaş hayvanlarda ise doğum yapmamış olan ve 2 yaşını doldurmuş olan hayvanlar tercih edilmeli. Büyükbaş hayvanlarda ise ideal kilo 250-300 kilo ile 450-500 kilo ağırlığıdır. Özellikle, fazla kilolu hayvanların tercih edilmemesi gerekir. Çünkü, fazla kilolu olan hayvanlarda yağ oranı yüksektir.''
 
KURBAN SATIŞ MERKEZLERİ OLUŞTURULMALI  
İnsan sağlığının korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi bakımından, satış merkezleri hazırlanmasının son derece önemli olduğuna vurgu yapan Satıl, şöyle konuştu:

''Kurban Bayramı'na yakın dönemlerde ve sonrasında, Türkiye genelinde hayvandan hayvana, hayvandan insana salgın hastalıkların bulaşma riski artar. Hayvan sevkıyatının hız kazandığı bu dönemde, hayvan hareketlerinin mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Satış merkezleri bu konuda en öncelikli adımdır. Cadde ve sokaklarda rastgele dolaştırılarak hayvan satışına izin verilmemeli. Bu durum, özelikle hayvandan insana bir çok hastalığın bulaşmasına zemin hazırlayabilir.

Özellikle, büyük kentlerde temiz bir çevre çok önemli. Hayvanların sokak aralarında dolaştırılarak satılmaya çalışılması, çevre kirliliğine neden olabilir. Ayrıca, bu tür satışlarda, hayvanların sağlıklı olup olmadığının tespiti mümkün olmaz. Vatandaşlarımız, yetkisi olmayan kişilerden kurbanlık alarak, hem maddi, hem de sağlık açısından büyük zararlar görebilirler.''