Laboratuvarda 'mini beyin' üretildi

Hayvanlar üzerinde test edilen ve bir sonraki aşamaya geçen her yüz ilaçtan 95'nin insanlara uygun olmadığının altını çizen ABD'li bilim insanları kısa süre içinde bu oranın gözle görülür şekilde iyileşeceği görüşünde. Zira, uzun çalışmalar ardından geliştirilen mini insan beyni bu testlerin daha yüksek başarı ile yapılmasına imkan sağlayacak.

ntv.com.tr 15.02.2016 - 11:18

Laboratuvarda 'mini beyin' üretildi
Johns Hopkins Üniversitesi çalışanı ve araştırmanın lideri Thomas Hartung'e göre, mini beyinler kısa vadede yeni ilaçların denenmesinde kilit rol oynayacak.
Johns Hopkins Üniversitesi çalışanı ve araştırmanın lideri Thomas Hartung'e göre, mini beyinler kısa vadede yeni ilaçların denenmesinde kilit rol oynayacak.

ABD'nin önde gelen eğitim kurumlarından Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan çalışma, bilim dünyasının gündemine oturmuş durumda. 

Üniversitenin 'Bloomberg School of Public Health' departmanı çalışanlarının imzasını taşıyan araştırma sonucu mini insan beyinleri oluşturuldu. 

350 mikrometre (1 mikrometre, milimetrenin binde birine denk geliyor) boyutunda olan mini beyinler, pek çok yönüyle doğal pluripotent kök hücrelerere benzeyen indüklenmiş pluripotent kök hücreler (iPSCs) ile oluşturuldu.  

NELERİ DEĞİŞTİRECEK? 

Peki ABD'nin başkenti Washington'daki American Association for the Advancement of Science (AAAS) konferansında açıklanan bu çalışma nelere gebe? 

Araştırmanın lideri Thomas Hartung'e göre, mini beyinler kısa vadede yeni ilaçların denenmesinde kilit rol oynayacak. 

Hayvanlar üzerinden denenen her 100 yeni ilaçtan 95'inin geçer not aldıktan sonra insanlara uygun olmadığının altını çizen Hartung, geliştirdikleri mini beyinlerin söz konusu testlerin insanlar üzerinde etkisinin saptanmasında daha iyi bir orana sahip olacağı görüşünde.  

Hartung, mini beyinler sayesinde uzun vadede Alzheimer ve parkinson hastalarının da yakından incelenebileceğinin altını çiziyor. 

Laboratuvarda oluşturulan mini beyinler oldukça küçük. Örnek vermek gerekirse büyüklüğü bir karasineğin gözü ile hemen hemen aynı boyuta sahip. Hartung'e göre, laboratuvarda aynı anda yüz tane üretilebilen mini beyinler üretilen ilk beyin değil, ama kesinlikle en fazla standartlaştırılmış olanı. 

Sayfa Yükleniyor...