Lensle havuza giren turist kör olabilir

İngiltere'den tatil için Antalya'ya gelen 25 yaşındaki turist, kontakt lensle girdiği havuzda enfeksiyon kapınca, sağ gözünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

08.08.2012 - 15:35

Lensle havuza giren turist kör olabilir

İngiltere'nin başkenti Londra'da rehber olarak görev yapan Phill Bunyan, Türkiye'yi tanımak ve tatilini yapmak için Antalya'ya geldiğini söyledi. Kaldığı otelin havuzuna gözündeki kontakt lensle girdiğini anlatan Bunyan, 2-3 gün sonra gözünde kaşıntılar oluştuğunu ve gözünün kızarmaya başladığını kaydetti.

Hemen doktora başvurduğunu belirten Bunyan, ''Gözümü muayene eden doktor, enfeksiyon kaptığını ve kör kalma ihtimalimin olabileceğini söyledi. Bir haftadır tedavi görüyorum, her gün gözüme iğne vuruluyor, her 30 dakikada bir de damla damlatıyoruz. Hala kaşıntıları ve sancısı dinmiş değil ama ilk güne göre daha iyiyim'' dedi.

Tedavisinin devam edeceğini kaydeden Bunyan, bir daha asla kontakt lensle havuza girmeyeceğini ifade etti. Gözünün bir an önce iyileşmesini isteyen Phill Bunyan, ''Gözümü kaybetme riski ile karşı karşıyayım. Bir daha böyle bir hata asla yapmam. Denize ya da havuza girerken ya lenslerimi çıkarırım ya da deniz gözlüğü kullanırım'' diye konuştu.

Bunyan, Türkiye'deki sağlık sisteminin de çok iyi olduğunu vurguladı.

''DİKKATSİZLİK SONUCU GÖZÜNÜZÜ KAYBEDEBİLİRSİNİZ''
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ünal, kontakt lensle havuza ya da denize girilmesi sonucu bu tür sağlık sorunları ile sık sık karşılaştıklarını söyledi.

Phill Bunyan'ın da lensle havuza girmesi sonucu sağ gözünün enfeksiyon kaptığını anlatan Ünal, ''Hastamız kontakt lensi ile havuza giriyor ve lensi çıkartmadan 3-4 gün gözünde tutuyor. Gözü buna bağlı olarak enfeksiyon kapıyor. Çok agresif seyreden ve tedaviye çok dirençli bir bakteri oluşuyor. Tedavi edilmezse kesinlikle kör olur ama tedaviye rağmen kör olma riski de var maalesef'' dedi.

Kontakt lensle denize ya da havuza asla girilmemesi gerektiğini vurgulayan Ünal, lensi çıkarttığında göremeyen kişilerin daha akılcı tedbirler almaları gerektiğine işaret etti. Havuza ya da denize girerken ''kullan at lensler'' kullanılmasını öneren Doç. Dr. Ünal, ''Havuza girerken lensi takarsınız, çıktığınızda da lensi çöpe atarsınız'' dedi.

İkinci bir öneri olarak da deniz gözlükleri kullanılmasını tavsiye eden Ünal, göz etrafına ve alnına tam olarak oturan deniz gözlükleri ile denize girilebileceğini ve bu şekilde kirli suyun göze ulaşmasının engellenebileceğini kaydetti.

Lens kullanan kişilerin temizliğe özen göstermelerini de isteyen Ünal, sadece havuza, denize girerken değil, lensi takarken ya da çıkarırken ellerin temiz olması, gece yatarken lenslerin çıkarılması, devamlı dezenfekte edilmesi, kullanım süresi dolduğunda yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...