'Leyla'dan Sonra' hayaller gerçek oldu

3,5 yaşındaki Leyla'nın kansere yenik düşmesi tıp öğrencilerini derinden etkiledi. 'Leyla'dan Sonra' adlı bir proje başlatan doktor adayları, kronik rahatsızlıkları olan çocukların isteklerini yerine getirerek hayata tutunmalarına yardımcı olmaya başladı.

'Leyla'dan Sonra' hayaller gerçek oldu

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesinde tanıştıkları kanser hastası 3,5 yaşındaki Leyla'nın hayatını kaybetmesinden etkilenip "Leyla'dan Sonra Projesi"ni başlatan tıp öğrencileri, 21 fakültede tedavi gören çocukların dileklerini yerine getirerek yüzlerinin gülmesini sağlıyor.

"Leyla'dan Sonra Projesi" Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Temsilcisi Fatma İspir, "1 çocuk 1 istek" temasıyla yürüttükleri projenin amacını, 'kronik hastalıkları olan çocuklarla vakit geçirye ve onların dileklerini gerçekleştirmeye aracı olmak' şeklinde açıkladı.

Projenin hikayesine değinen İspir, Leyla'nın kötü bir tümör nedeniyle tedavi gördüğünü ve hastalıkla 3 yıl mücadele ettiğini ancak yaşamını yitirdiğini söyledi. Bu olaydan çok etkilendiklerini belirten İspir, Leyla'nın tedavi sürecinde kırmızı bir bisiklet istediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

LEYLA KIRMIZI BİSİKLETE BİNEMEDİ AMA...

"Bunun ardından arkadaşlarımız bir proje başlatmak istiyor. Hem Leyla'nın kırmızı bisikletini temin etmek hem de servisteki diğer çocuklara hediyeler götürüp, biraz neşelendirmek için ama proje başlangıç işlemleri biraz yavaş ilerliyor. Arkadaşlarımız, hem kandilini kutlamak hem de Leyla'yı sormak için annesini arıyor. Leyla'nın annesi de 'Ben de Leyla'nın ruhuna helva kavuruyordum' diyor. Bu olaydan sonra daha fazla vakit kaybetmemek için işlemler hızlandırılıyor. Projenin ismi de bu olaydan sonra 'Leyla'dan Sonra' oluyor. Hani belki Leyla'nın o kırmızı bisikleti alınamadı ama şu an yaklaşık binin üzerinde çocuğun hayali gerçekleşti. Neredeyse bin tane Leyla'nın hayali gerçek oldu."

'Leyla'dan Sonra' hayaller gerçek oldu - 1

İspir, İstanbul Tıp Fakültesinde başlayan projenin, içerisinde KOÜ'nün de bulunduğu 21 üniversitenin aktif şekilde yer aldığına işaret ederek, KOÜ'deki çalışmaları 25 kişilik bir grubun yürüttüğünü, 23 Şubat 2015'ten bu yana 116 çocuğu ziyaret ettiklerini ve çeşitli hediyeler verdiklerini kaydetti.

'BİR DAMLA UMUT'LA KAN İHTİYACI GİDERİLİYOR

Projenin, her geçen gün yaygınlaştığını anlatan İspir, bu kapsamda projenin 32 tıp fakültesinde de başlatılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İspir, projenin internet sitesindeki "Bir Damla Umut" bölümüne kan gruplarını yazan gönüllülere, kan ihtiyacı durumunda ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Bebek ve Çocuk Sağlığı
  • Kanser

Sayfa Yükleniyor...