Malatya'da domuz gribi şüphesi

Malatya'da bir kişi, domuz gribi şüphesiyle müşahede altına alındı...

02.06.2009 - 18:13

Malatya'da domuz gribi şüphesi

Alınan bilgiye göre, üç gün önce hava yoluyla Almanya'dan Malatya'ya gelen ve kimliği hakkında bilgi verilmeyen bir kişi, yüksek ateş şikayetiyle Malatya Beydağı Devlet Hastanesine gitti.


Almanya'da yaşadığı belirtilen ve Türk vatandaşı olduğu bildirilen kişi, ilk incelemenin ardından gözetim altına alındı.

Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, bir kişinin yüksek ateş şikayetiyle hastaneye geldiğini, yapılan ilk incelemelerden sonra tedbir amaçlı müşahede altına alındığını doğruladı.

"TÜRKİYE'DE YERLİ VAKA TESPİT EDİLMEDİ"

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de domuz gribi (Influenza A/H1N1) tespit edilen hasta sayısının 7'ye çıktığını, ABD'den gelen vakalar dışında kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmediğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, ABD'nin Kaliforniya eyaletinden gelen bir vatandaşta domuz gribi (Influenza A/H1N1) tespit edildiğinin (5. vaka) dün kamuoyuna duyurulduğu hatırlatılarak, 1 Haziran 2009 tarihinde gece geç saatlerde iki yeni kişide daha (6 ve 7. vakalar) domuz gribi virüsüne rastlandığı kaydedildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Genel durumu iyi olan hastalar izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Hastaların yakın temaslıları ve hastalarla aynı uçaklarda seyahat eden yolcular takibe alınmıştır.

Son iki vatandaşımız ile birlikte ülkemizde bugüne kadar toplam 7 kişide domuz gribi tespit edilmiştir. Tüm vakalar ABD'den ülkemize gelen kişiler olup bunlardan 2 tanesi yolculuk öncesi grip şikayetleri ile ABD'den ayrılmadan önce doktora da müracaat etmişlerdir. Ülkemizde ABD'den gelen vakalar dışında kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmemiştir."

Malatya'da domuz gribi şüphesi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...