Meme kanserinden hareketle korunun

Amerikan Kanser Derneği'nin araştırmasına göre, meme kanseri riski, her gün yoğun tempolu fiziksel aktivite yapanlarda % 25, bir saat yürüyüş yapanlarda %14 azalıyor.

Anadolu Ajansı 11.12.2013 - 14:23

Meme kanserinden hareketle korunun

Amerikan Kanser Derneği'nin araştırmasını değerlendiren Tıbbi Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Gökhan Demir araştırmada, kadınların boş zaman aktivitesi olarak yürüyüş yapmalarının koruyucu yararlarına vurgu yapıldığını belirtti. Demir, egzersizin diğer formları olmadan sadece yürüyüşün bile kadınları meme kanserinden uzak tuttuğunu ifade etti.

Araştırmada, tempolu yürüyüşün yüksek tansiyonu, yüksek kolesterolü ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğuna da işaret edildiğini aktaran Demir, şunları kaydetti: "Meme kanserinde düzenli egzersiz ve ideal kilonun korunması son yıllarda giderek önem kazanmaktadır. Düzenli egzersiz ve ideal kilonun korunması kansere karşı ek koruyuculuk sağlar. Daha önceki yıllarda yapılan çalışmalar, meme kanseri geçirmiş hastalarda düzenli egzersiz yapmanın ve ideal kiloyu korumanın, hastalığın tekrarlama riskini yaklaşık yüzde 20 civarında azaltabildiğini göstermişti. Daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalar hem bu bilgiyi doğruladı hem de düzenli egzersiz yapan ve ideal kilosunu sürdüren kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin de azaldığını gösterdi. Kadınlarda vücut yağ kitlesi önemli bir östrojen kaynağıdır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...