Sorunsuz bir menopoz dönemi için önlem almaya genç yaşlardan başlanması gerektiğine dikkat çeken Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, menopoza sağlıklı hazırlanmanın yollarının anlattı.

Yoğun stresin bedeni yorduğuna vurgu yapan Doç. Özışık, mümkün olduğunca stresten uzak durulmasını ya da stresin iyi kontrol edilmesini önerdi. Beyin ve böbrek üstü bezlerinin, artan ve kronik olan strese cevap olarak öncelikle ürettiği kortizol hormonunu artırdığını belirten Özışık, “Bir sonraki aşamada ‘pregnenolon çalması’ olarak bilinen ve böbrek üstü bezinin ürettiği diğer tüm hormonları bir kenara bırakıp var gücüyle sadece kortizol üretmeye odaklanması olarak tarif edilen bir mekanizma devreye girmektedir. Menopoza girmek üzere olan bir kadın bedeni için alarm bundan sonra verilmektedir” dedi.

Menopoz sıkıntılarının azaltılabileceğini söyleyen Özışık, “Doğanın istediği, ürettiği dişilik hormonları menopozdan çok önce azalmaya başlayan yumurtalıkların bu görevini, kısmen de olsa böbrek üstü bezlerinin devralması ve bu geçiş döneminin kadın için olabildiğince yumuşak ve problemsiz geçmesidir. Bunun olabilmesi için de böbrek üstü bezlerinin üreteceği östrojen, progesteron, DHEA ve testosteron hormonlarına ihtiyaç vardır. Artık yorulmuş ve elindeki kaynakları sadece kortizol üretmeye ayırmış böbreküstü bezleri ise bu hormonları yapmakta zorlanınca çoğu kadının bizzat yaşayarak öğrendiği menopoz sıkıntıları öngörülenden daha şiddetli olarak baş göstermektedir” ifadesini kullandı.

NELER YAPILABİLİR?
Endokrinolog Doç. Gökhan Özışık’ın problemsiz menopoz için genç yaşlarda yapılmasını önerdiği noktalar ise şöyle:
• Belirli aralıklarla vücut toksinlerden arındırılmalıdır.
• Kaliteli uykuya önem verilmelidir.
• Doğru nefes alma teknikleri uygulanmalıdır.
• Beden/zihin/ruh bütünlüğünü sağlamak ve dinginliğe ulaşmak için yoga uygulanabilir.
• Güneşten optimum faydalanmalıdır.
• Kaplıca ve içmelerden faydalanmak için hastalanmak ya da yaşlanmak beklenmemelidir.
• Sağlıklı beslenmek çok önemlidir.
• Vücudun kendi kendini iyileştirme potansiyeli olduğu unutulmamalıdır.