İlişkili Haberler

DSÖ Gıda Güvenliği Uzmanı Peter Ben Embarek, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, MERS hastalığının neden olduğu ölümler hakkında bilgi verdi.

Embarek, "İlk olarak 2012 yılında ortaya çıkan ve üçüncü yılına girdiğimiz salgında şu ana kadar 975 vakada 358 kişi hayatını kaybetti. Vakaların tamamının Suudi Arabistan ve bu bölgeden ortaya çıktığı biliniyor" dedi.

DEVELERDEN GEÇİYOR

Embarek, yeni MERS vakalarının virüs taşıyan develerle temas kuranlar ve özellikle hastanelerdeki eski vakalarla temas halinde olanlardan oluştuğunu belirtti.

Vakalar arasında ölüm oranının yüzde 30-35 civarında bulunduğunu kaydeden Embarek, virüsten korunmak için develerle yakın temas kurulmaması, çiğ deve sütünün içilmemesi, gerekli olmadığı sürece sağlık merkezlerine gidilmemesi ve su tüketiminin arttırılması tavsiyelerinde bulundu.

VİRÜS, BULAŞICI SOLUNUM YOLU HASTALIĞINA NEDEN OLUYOR 

Embarek, "Neredeyse her gün yeni MERS vakası haberleri alıyoruz" diye konuştu.

Son olarak 1 Şubat'ta Suudi Arabistan'dan ülkesi Filipinlere dönen 32 yaşındaki bir hemşirenin iki gün önce virüs kaptığının doğrulandığını ifade eden Embarek, "Filipinler'de corona virüsü taşıyan hemşirenin yakın temas kurduğu 11 kişide benzer bulgulara rastlandı ancak şu ana kadar bu kişilerde virüs saptanmadı" ifadesini kullandı.

MERS olarak bilinen "Ortadoğu Solunum Sendromu" hastalığı, ilk kez Suudi Arabistan'da 2012'de görüldü. MERS vakaları ve ölümlerin çoğu bu ülkede saptandı.