Dişeti hastalıklarının oluşmasındaki en önemli etkenlerden birinin ağız kuruluğu olduğunu belirten Diş Hekimi Göknur Gözen, bu durumun bazı meslek sahiplerinde daha fazla görüldüğünü söylüyor. 

"Nefesli müzik aleti çalan müzisyenlerin dişlerinin ve dudaklarının sürekli aralık olması; marangoz ve kunduracıların dişlerinin arasında çivi gibi malzemeler bulundurması; fırın ve ateşli ocak karşısında çalışan kişilerin sıcak karşısında ağızlarının kuruması dişetlerini olumsuz etkiliyor" diyen Gözen, işin stres ve yoğunluk seviyesinin de ağız sağlığına rol oynadığını belirtiyor.

STRESLİ İŞLER, SAĞLIKSIZ DİŞLER YARATIYOR
Birçok hastalığın stres nedeniyle ortaya çıktığını vurgulayan Gözen, “Psikosomatik durumlar oluştuğunda, kişiler heyecanlandığında veya sinirlendiğinde farkında olmadan dişlerini sıkıyor. Bu durum da okluzal baskılar nedeniyle dişetlerinde zarara yol açıyor” diyor.

Yoğun çalışma ortamlarında geçiştirilen öğünlerin de diş ve dişetlerinde sorunlara yol açtığını belirten Göknur Gözen, dengeli ve düzenli beslenmeyen kişilerde periodonsiyumun yapı bakımından zayıfladığını ve dişetlerinin yıpranmaya başladığını söylüyor.