Mikrobiyota teşhis edilemeyen hastalıkların nedeni olabilir!

Bağırsaklardaki bakteri topluluğunun “bağırsak mikrobiyotası” olarak adlandırıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Filiz Sağlam, bir türlü teşhis konulamayan hastalıkların altında mikrobiyota olabileceğini söyledi, “Doktor doktor dolaşıp çare bulamamış insanların hastalıkları belki mikrobiyota yüzünden çözülememiştir" dedi.

DHA 08.01.2018 - 09:02

Mikrobiyota teşhis edilemeyen hastalıkların nedeni olabilir!

İstinye Üniversitesi’nde açılan Türkiye’nin ilk mikrobiyota tahlil laboratuvarında hastalıklara çözüm arayacaklarını söyleyen İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Ulukaya, "Bu teknolojiyle mikrobiyota analizi yapacağız. Ülkemizin mikrobiyota profilini çıkartmayı düşünüyoruz. Ülkemizdeki insanlar nasıl bir bakteri profiline sahip, bunları uzun vadede ülkemizin sık görülen hastalıklarıyla ilişkilendireceğiz ve bu bize çok büyük faydalar sağlayacak. Ülkemizdeki hastalıklarla bağını ilişkilendirirsek belki de sadece probiyotiklerle yani bakteri tedavisiyle bir tür yoğurt tedavisiyle bir çok hastalığın önüne geçeceğiz. Bu ülkelerin sağlık bütçelerinde müthiş bir rahatlama sağlayabilir. Mevcut cihazımız yüksek teknolojili bir cihaz ve bu anlamda Türkiye’de bir ilk. Biz tüm bakterileri son teknolojiyle analiz etmiş olacağız" diye konuştu. 

RAFİNE GIDALAR MİKROBİYOTANIN FONKSİYONLARINI BOZUYOR

İstinye Üniversitesi Tıbbi Mikro Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Sağlam ise mikrobiyotaların insan vücudunda bazı yaşamsal fonksiyonları yerine getirdiğini vurguladı. Özellikle sindirimde çok önemli olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Sağlam şunları söyledi:

"Vücudumuz bazı bakterileri sindiremiyor ve bu bakteriler sayesinde sindirilip kanımıza karışarak bize faydalı bir ürün olarak geri dönüyor. Rafine gıdaların tüketimiyle mikrobiyotamız değişti ve eski fonksiyonlarını yapamaz hale geldi. Bu da obezite, fonksiyonel bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit gibi hastalıkları ortaya çıkardı. Eskiden bu kadar sık görünmeyen hastalıklar, mikrobiyotanın ve yeme alışkanlıklarının değişmesiyle ortaya çıktı. Her obezite disbiyozise bağlı olmayabilir bunun içinde bir analiz yapılması gerek ve bu laboratuarda bunun analizi yapılacak. Acaba mikrobiyota bozulduğu için mi bu hastalık ortaya çıkıyor? diye bakılacak. Eğer bundan kaynaklıysa diyet, probiyotik, yaşam tarzı değişikliğine daha önem verilecek. Eğer böyle bir sorun yoksa daha değişik çözümlere gidilecek. Testin yapılması bu yüzden önem taşıyor."

"DOKTOR DOKTOR DOLAŞIP SONUÇ ALAMAYAN HASTALARA UMUT OLACAĞIZ"

Bir türlü teşhis edilemeyen hastalıkların belirlenmesine katkıda bulunmak istediklerini söyleyen Sağlam, "Hastalıkları belki mikrobiyota yüzünden çözülememiştir. Bizde bunun çözümünü bulabilirler. Mikrobiyotayı merak eden insanlara projelerinde destek vermek istiyoruz. Amacımız daha iyi bir hayat için katkıda bulunmak" ifadelerini kullandı.

"BAĞIRSAK SAĞLIĞI GENEL SAĞLIĞIMIZIN GÖSTERGESİ"

Probiyotik Prebiyotik Derneği İkinci Başkanı ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Alagözlü de, özellikle bağırsak mikrobiyotasının çok önemli olduğunun dile getirdi. Bağırsak mikrobiyotasının tüm mikrobiyotanın yüzde 95’ini oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Alagözlü, "Dolayısıyla bağırsak bakterileri sağlığımızın bir göstergesi. Bağırsak sağlığı birçok hastalıkla ilişkili bulunmuş ve çalışmalarda, şeker hastalığı, huzursuz bağırsak sendromu, iltihaplı bağırsak hastalıkları, obezite, depresyon alerji, astım gibi bir çok hastalıklarla ilişkili bulunduğu kanıtlanmış" dedi.

BAĞIRSAKTAKİ BAKTERİLER ANALİZ EDİLECEK 

İstinye Üniversitesi’ndeki bu laboratuvarın bu alanda çığır açacağının aktaran Prof. Dr. Alagözlü, "En üst düzey yöntem olduğu için bağırsağımızdaki bakterilerin hepsini analiz ediyor. Birçok kronik hastalığın belki de nedeni bulunabilecek. Kronik hastalıkta bu nedensel ilişki açıklanmamış. Son makalelerde şeker hastalığı, astım, depresyon gibi birçok kronik hastalıkta mikrobiyotanın ilişkisi ispat edilmiştir" diye konuştu.

SONUÇLAR BİRÇOK HASTALIĞIN TEDAVİSİ İÇİN KULLANILABİLECEK

İstinye Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Karaöz ise Türkiye’de hemen hemen hiç yapılmayan ve daha çok dışa bağımlı olunan testleri Türkiye'de yapmayı amaçladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Başta kanser olmak üzere, obezite, diyabet gibi birçok hastalığın bağırsaklarımızda bulunan milyarlarca bakteriyle bir ilişkisi olduğu bilim insanları tarafından ortaya kondu. Araştırmalar bağırsak florasındaki bakterilerle ilişkisi olduğunu ortaya çıkardı. Biz bu laboratuvarda Türkiye'deki hekimlerimize gaitadan (dışkı) elde edeceğimiz sonuçları sunarak hastalıkları daha doğru tedavi etmeleri noktasında yardımcı olmaya çalışacağız.”

Sayfa Yükleniyor...