Moyamoya hastası Rümeysa'ya Bakan Elvan'dan moral ziyareti

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve eşi Zeliha Elvan, moyamoya hastası Rümeysa Cüce'ye, tedavi gördüğü hastanede moral ziyaretinde bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.12.2016 - 13:03

Moyamoya hastası Rümeysa'ya Bakan Elvan'dan moral ziyareti

25 milyonda bir görülen moyamoya hastalığına yakalanan 13 yaşındaki Rümeysa Cüce, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Bakanı Recep Akdağ'ın girişimleriyle tedavisi için Mersin'den, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde getirildi.

Hastanede tedavisi süren Rümeysa'yı ziyaret eden Elvan, doktorlardan küçük kızın durumu hakkında bilgi aldı.

Elvan, "Rümeysa ile ilgilenen tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum. Nadir görülen bir hastalık. Rümeysa gibi her bir vatandaşımız bizim için önemli. Ne gerekiyorsa kızımız için yapılacak ve onu sağlığına kavuşturacaklar. Bakanımız da tüm tedbirleri aldı. Numune Hastanesi de gereken çalışmaları yapıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde yapılacak bir operasyonla kızımız sağlığına kavuşacak" diye konuştu.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin de Türkiye'nin sağlık alanında geldiği seviyenin, yaşanan tüm vakalara gerekli müdahaleyi yapabilecek düzeyde olduğuna dikkati çekti. Zengin, "Sosyal güvencesi olsun olmasın bütün vatandaşlarımıza bu nitelikte hizmet verecek bir yapımız var. Rümeysa kızımız da bunun bir örneğidir" dedi.

Rümeysa'nın doktoru Prof. Dr. Ahmet Deniz Belen ise "Bakanımız ilgilendi, biz valilikle konuştuk ve hemen Rümeysa'nın transferini sağladılar. Uçak riskli olacağı için kızımız ambulansla geldi. Özel servise aldık, ameliyat planımızı da çıkardık. Hastayı yapılabilecek en hızlı şekilde hazırladık. Son 1-2 tetkiki eksik onlar tamamlanacak ardından salı günü ameliyata almayı öngörüyoruz" diye konuştu.

Baba Adem Cüce de kızı iyileşeceği için sevinçli olduğunu belirterek, "Kızım doktor olmak istiyor. Hastalara yardımcıyı olmayı arzuluyor. Allah devletimize zeval vermesin. Kızım inşallah okuluna ve arkadaşlarına kavuşur" ifadesini kullandı.

MOYAMOYA NASIL BİR HASTALIK?

Genellikle Uzak Doğu'da rastlanan ve nadir görülen moyamoya hastalığı, beyindeki bazı damarların tıkanması sonucu, çocuk ve gençlerde genellikle geçici felçlere, yetişkinlerde ise beyin kanamasına neden oluyor.

Sayfa Yükleniyor...