Nusaybin'de ilk ameliyat

Mardin'in Nusaybin ilçesi Devlet Hastanesinde ilk kez iki hastaya diz çapraz bağ ameliyatı yapıldı.

Anadolu Ajansı 25.01.2010 - 17:37

Nusaybin Devlet Hastanesinde görevli Operatör Dr. Cengiz Işık, Anestezi Uzmanı Dr. Mustafa Emre Kavlak ile 2 hastaya ilk kez diz ön çapraz bağı ameliyatı yaptıklarını belirtti.

Sağ ön çapraz bağlarında yırtık tespit edilen Nezir Mutlu (34) ve Basri Yılmaz (32) adlı vatandaşları muayene ettikten sonra tedavi için gerekli koşulları hazırladıklarını anlatan Işık, şunları kaydetti:

''Nusaybin Devlet Hastanesinin yeterli imkanları olması nedeniyle hastamızın sağ ön çapraz bağlarını atroskopik (kapalı) ameliyat dediğimiz şekilde tedavi ettik. Hastamız gayet sağlıklı. Şu an için Mardin ve ilçelerinde bu ameliyat sadece bizim hastanemizde yapılıyor. 4-5 gün içerisinde taburcu ettiğimiz hastalarımız rehabilitasyon döneminde sabırlı olmaları halinde birkaç ay içerisinde sağlığına kavuşabilir.''

Sözkonusu hastalık hakkında da bilgi veren Dr. Işık, bu hastalığa genellikle futbol oynayan kişilerde rastlandığını, ancak herhangi bir sebepten dolayı düşen ve dizinde dönme olan kişilerde de ön çapraz bağlar kopması meydana geldiğini ve rahatsızlığın kişinin dizinde güvensizlik ve boşluğa basma hissi verdiğini söyledi.

Dr. Işık, vatandaşlara daha iyi hizmet için bütün imkanları kullandıklarını ve çapraz bağ ameliyatı için ilk etapta 8 hastaya randevu verdiklerini de sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...