NTV

Obezite cerrahisinde bunlara dikkat

Anadolu Ajansı

Sağlık

Obezite cerrahisinin gün geçtikçe arttığını belirten Genel Cerrah Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan hastaları uyardı; "Lütfen hastalarımız tercih yaparken, cerrahi merkezinin ve cerrahın deneyimlerini ön planda tutsunlar" dedi.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, obezite hastalarının arttığını, bu nedenle sağlık harcamalarının da yükseldiğini söyledi.

Obeziteyle mücadelede sıklıkla kullanılan cerrahi tedavi yöntemi konusunda uyarıda bulunan ve "Obezite insanların hayat kalitesini bozuyor" diyen Pehlivan, şöyle konuştu: "Obezite, şeker, yüksek tansiyon, uykuda solunum durması ve beyin felcine yatkınlık gibi ekstra yandaş rahatsızlıkların oluşma riskini beraberinde getiriyor. Hem ülkemiz hem de dünyanın önemli bölgeleri için ciddi sağlık sorunu. Cerrahinin hem dünyada hem de ülkemizde olması gereken düzeyde olduğunu düşünmüyorum. Amerika Birleşik Devletleri'nde, obeziteyle ilgili tedaviler için 45 milyar dolarlık harcama söz konusu. Bu harcamanın sadece 5 milyar dolarlık kısmı obezite cerrahisi için yapılmış. Geri kalan kısmı diyet ürünleri, çeşitli yiyecek ve içecekler, sağlık kulüpleri gibi harcamalar için yapılmış. Oranlarsak, obeziteyle mücadelede, cerrahi müdahale ABD'de yüzde 10, bizde daha da düşük seviyelerde, arttırılması gerekir."

Pehlivan, diyet ya da diğer tıbbi çözüm önerilerinin beklenen düzeyde başarı sağlayamadığına dikkati çekerek, Amerika örneğindeki gibi diyet ve diğer obeziteyle mücadele yöntemleri için 30 milyar dolar harcanmasına rağmen, başarısızlığın yüzde 95 seviyesinde olduğunu anlattı.

Cerrahi müdahaledeyse mükemmel sonuçlar alındığını kaydeden Pehlivan, "Elimizde 4-5 bin hastalık, uzun dönem birleştirilmiş hasta sonuçları da var. Bu sonuçlar, cerrahinin mükemmele yakın netice verdiğini doğruluyor, bizi destekliyor. Biz de bunu yürütmeye çalışıyoruz. Gerçekten yoğun bir hasta talebiyle karşı karşıyayız. Programı yürütmekte zorlandığımız da olur zaman zaman. Cerrahi müdahalenin yaygınlaşmayla, çok fazla cerrahın bu alana girmesi söz konusu olabiliyor. Ben, hastalar adına bir şeye dikkat çekmek istiyorum, obezite cerrahisi başka bir alan. Lütfen hastalarımız tercih yaparken, cerrahi merkezinin ve cerrahın deneyimlerini çok ön planda tutsunlar. Bu, belli bir birikim ve deneyimle yürümesi gereken bir prosedür. Bu konuda uyarıcı olmayı görev biliyorum. İyi bir eğitim ve altyapıyla, merkez sayısının artırılması, daha fazla cerrahın bu alana girmesi gerekir. Parantez içinde vurgulamak isterim ki en önemlisi, bu konuda gerekli altyapı, birikim ve deneyimin oluşması. Sürecin ondan sonra yürümesi. Bu konuda hastalarımızın özenli olması gerekiyor" diye konuştu.