Obezitenin nedeni "mide beyni"

Araştırmaya göre çok yağlı ve şekerli beslenme tarzı, 100 milyondan fazla sinir hücresinin bulunduğu sindirim sistemindeki ‘ikinci beyni’ olumsuz etkiliyor.

Anadolu Ajansı 24.01.2012 - 16:55

Obezitenin nedeni "mide beyni"

Obezitenin, "mide beyninin" gelişim bozukluğundan kaynaklanıyor olabileceği belirlendi.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nden (Inserm) Fransız ve Alman bilim insanları Raphael Moriez ve Michel Neunlist'in fareler üzerinde yaptığı araştırma, çocukken yağlı yiyecekler ve şekerli içecekler tüketmenin sindirim sistemindeki sinir hücrelerinin gelişimine zarar verdiğini gösterdi.

"The Journal of Physiology" dergisinde yayımlanan araştırma, çok yağlı ve şekerli beslenme tarzının sindirim sisteminin çevresindeki 100 milyondan fazla sinir hücresinin bulunduğu karındaki "ikinci beyni" olumsuz etkilediğini ortaya koydu. Bilimciler, bu tür beslenme şekliyle fareleri obez hale getirdi.

Bu beslenme tarzının, sinir hücrelerinin bir bölümünün doğal olarak kaybolmasını engelleyerek, farelerin "ikinci beyninin" doğal gelişim sürecini değiştirdiği görüldü.

TOKLUK HİSSİNİ AZALTIYOR, YEME EMRİ VERİYOR
Moriez, çok yağlı ve şekerli besinler tüketmenin sindirim borusunun yetişkinlik dönemine uygun beslenme tarzına alışmasını engellediğini, sindirim borusunun "yaşlanmayarak" hayatın maksimum besin alımına uygun dönemindeki şekliyle kaldığını açıkladı.

Araştırmacılara göre, “ikinci beyin" besinlerin geçişinin hızlandırılması emri veriyor, bu da tokluk hissinin azalmasına ve daha fazla besin alma isteğinin artmasına yol açıyor.

Araştırma sonuçlarının, obezitenin anlaşılmasına ve sindirime bağlı hastalıkların önlenmesine ışık tutabileceği vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...