Obeziteye "Nia" darbesi

Aikido, tekvando, yoga ve taichi gibi Uzakdoğu sporları tekniklerini ve modern dans hareketlerini içinde barındıran "nia tekniği", hastalıkların tedavisinde kullanılacak.

09.06.2014 - 13:55

Obeziteye "Nia" darbesi

Uzakdoğu sporları hareketlerini barındıran "nia tekniği", diyabet ve obezite hastaları üzerinde uygulanacak.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uğur Cavlak, obezite ve diyabet gibi çağın en önemli sağlık sorunlarının temelinde hareketsiz bir yaşamın olduğunu hatırlatarak, insanlara "nia teknik" ile hareket etmenin yararını ve mutluluğunu tekrar hissettirmeyi ve öğretmeyi planladıklarını söyledi.

Cavlak'ın daveti üzerine PAÜ'ye gelen Junaline Banez Moussi, yaşam koçluğu ve yoga öğreticisi olduğunu ve izlediği haber sonrasında araştırma sonucunda 2012 yılında nia tekniği ile tanıştığını anlattı. Daha sonra çalışmalarını sürdürerek aynı yıl öğretici unvanı aldığını belirten Moussi, Lübnan'da uyuşturucu bağımlısı olan çocuklara nia eğitimi verdiğini söyledi.

Moussi, nia tekniğine herkesin başlayabileceğini "yeşil kuşak" diye tabir edilen kategorinin sadece öğretici olmak için alındığını dile getirerek, teknik hakkında şu bilgileri verdi: "Nia teknik, ruh ve beden birlikteliği ile doğal iyileşmeyi sağlar. Yoga, fitnes, ve taichi hareket figürlerinin olduğu bir tekniktir. Çıplak ayakla yapılan bir danstır. Sadece fiziksel sağlığı değil, hareket etmenin mutluluğunu yaşıyorlar ve öğreniyorlar. Teknik kalp ve damar dolaşım sistemini çok iyi geliştiriyor, kasları kuvvetlendiriyor, kilo kaybında da çok etkili olduyor. Bu teknik diğer fiziksel fitnes yaklaşımlarının sağladığı katkıları sağlıyor, ayrıca ruhsal iyilik halini arttırıyor. Ayrıca vücuttaki enerji sistemlerini, enerji akışını düzenliyor. Nia tekniği sadece dans değildir. Hareketler sırasında çevredeki enerjiyle de bağlantı kurmayı sağlar. Hareketleri yaparken uzatarak çıkarılan "a", "e" gibi seslerle çakralarımız arasındaki enerji akışını güçlendirir. Kasmadan, eğlenceli, neşeli, çocuklar gibi şen yapılan bir danstır."

'İNSANLAR HAREKET ETMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYOR'
Prof. Dr. Uğur Cavlak ise nia tekniği öğreticisi Moussi'nin kendilerine uygulamalı bilgiler verdiğini dile getirdi. Tekniği, her yaştan engelli, yaşlı ve sağlıklı bireylerin yapabileceğini belirten Cavlak, "Biz de bu teknikle hareketin mutluluğunu, iyiliğini ve yaralarını hem sağlıklı hem de hasta bireylerde göstermek amaçlı kullanmak istiyoruz. Doğal hareket sisteminin farkına vararak, hareket etmenin mutluluğunu yaşayacaklar. Çünkü hareket etmeyi, spor yapmayı ve egzersiz yapmayı sevmeyen bir toplumuz. Kültürümüzde böyle bir alışkanlığımız bulunmamaktadır. Daha çok inaktif bir yaşam stilini benimsiyoruz. Teknolojinin artmasıyla hareketsizlik günümüzde en büyük problem haline gelmiştir. Obezite, diyabet gibi çağımızın en önemli sağlık sorunlarının temelinde hareketsiz bir yaşam var, biz nia teknikle insanlara hareket etmenin yararını ve mutluğunu tekrar hissettirip, öğreteceğiz ve bunu planlıyoruz."

Açıklamanın ardından öğretici Moussi, 20 kişiye iki saatlik seans uyguladı. Öte yandan PAÜ Fizik Tedeavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Prof. Dr. Ümmühan Baş Aslan'ın Nia tekniğine öğrenmeye başladığı ve öğretici unvanı alarak, PAÜ'de hastalarla çalışmayı amaçladığı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...