Obeziteye tüp mide ameliyatı çözümü

Diyet ve egzersizden yeterli sonuç alınamadığında laparoskopik tüp mide ameliyatları, kalıcı ve etkin kilo vermek için önemli yöntemlerden biri olarak gösteriliyor.

21.04.2014 - 12:32

Obeziteye tüp mide ameliyatı çözümü

Laparoskopik tüp mide ameliyatları sayesinde mide kapasitesinin 3’te 2 oranında azaldığını belirten Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Halil Coşkun, laporoskopik tüp mide ameliyatı hakkında şu bilgileri verdi: “Laparoskopik tüp mide ameliyatında midenin büyük kenarı dikey olarak kesilip çıkartılarak 150 - 200 ml arasındaki hacime sahip bir mide tüpü oluşturulmaktadır. Bu uygulamada 2 mekanizma ile kilo kaybı olmaktadır. Birinci yöntem mide hacminin küçültülmesi ile mekanik bir kısıtlanma ve mide hareketlerinin azaltılmasına bağlı kilo kaybıdır. İkinci yöntem ise çıkartılan mide bölümünden salgılanan ve açlık hormonu olarak tanımlanan Ghrelin (Midenin fundus denilen üst parçasındaki hücrelerce salgılanan bir peptid proteindir) hormon seviyesinde düşme sağlanarak tokluk hissi oluşumu gerçekleşmektedir. Tüp mide ameliyatında iştah da azaltılarak kilo kaybına katkıda bulunulmaktadır.”

DEMİR VE B12 VİTAMİNİ TAKVİYESİ ÖNEMLİ
Tüp mide ameliyatı mide hacmini kısıtlayıcı bir işlem olduğu için bağırsaktaki besin emiliminde bir problemle karşılaşılmadığını vurgulayan Dr. Coşkun, “Ancak bazı vitaminlerin emilimi için mideden aside ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla hastaların ameliyat sonrasında Demir ve B12 vitamini takviyesi almaları gerekmektedir. Tüm ameliyatlar için geçerli olan kanama, organ yaralanması, solunum problemleri, emboli gibi çok düşük oranlarda komplikasyonlar burada da geçerli olmaktadır. Tüp mide ameliyatına özel komplikasyon ise midenin kesilip dikilen kısmından (zımba hattı) gerçekleşebilen kaçaklardır (sızıntı) ve bazen ikinci bir müdahale gerekebilmektedir” dedi.

SIVI VE YÜKSEK KALORİLİ GIDALARA DİKKAT
Tüp mide uygulanan hastaların, 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarının %60-70’ni kaybetmelerinin mümkün olduğunu, uyumlu hastalarda daha fazla kilo kaybedildiğini söyleyen Coşkun, “Bu ameliyatın esas avantajı kısıtlayıcı etkisi yani gıda alımının azaltılmasıdır. Ancak sıvı ve yüksek kalorili gıdalarla beslenme durumunda etkisi azalabilmektedir. Bu durumda tüp mide ameliyatı Gastrik Bypass veya Duedonal Switch gibi bir başka obezite ameliyatına geçiş yapılması mümkündür. Bu ikinci girişim de yine laparoskopik olarak yapılabilmektedir” ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...