Araştırma, yaşları 21-30 arasında olan ve masa başı çalışanların yüzde 75’inin hiç paydos vermeden günde 10 saat çalıştığını gösteriyor. Bu şekilde çalışma DVT’ye yakalanma ihtimalini 2 katına çıkarıyor. TRT Haber'in aktardığına göre, Ulusal İstatistik Bürosu, 2010 yılında DVT’ten 3.798 insanın hayatını kaybetiğini belirtti. Uzmanlar, bir yılda 60.000 DVT vakasının olduğunu söyledi. 

En çok kortutan taraf ise DVT’ye maruz kalanların yüzde 80’inde hiç belirtiye rastlanmaması… Herhangi bir şişlik, kızarıklık veya ağrı olmuyor. Bu nedenle DVT, 'sessiz katil' olarak da nitelendiriliyor. 

Uzmanlar DVT’ten korunmanın en iyi yolunun hareketli olmak, sigarayı bırakmak, az ve yağsız yemekle beslenmek olduğunu söyledi.

DERİN VEN TROMBOZU NEDİR?
Vücudun, derin toplardamarları içerisinde pıhtı oluşumu ile seyreden bir durumdur. Pıhtı, kanın akışkanlığının değiştiği ve kümeleşmeye eğilimin olduğu durumda oluşur. Derin toplardamarların vücutta en fazla bulunduğu yerler, bacak ya da uyluktur. Ancak DTV diğer vücut bölgelerinde de oluşabilir.