Öğrenme güçlüğü okul başarısını düşürüyor

Okulların açılmasıyla birlikte ailelerin en çok zorlandığı konulardan biri de ödevler… Okulda kendini derse veremeyip dikkati çabuk dağılan, ev ödevlerini yapmak istemeyen ya da ailesinden yeterli desteği göremeyen çocukların okul başarısı olumsuz etkileniyor.

ntv.com.tr 30.09.2016 - 09:36

Öğrenme güçlüğü okul başarısını düşürüyor

Çocuğun kapasitesini gereğinden fazla zorlamak ve okul başarısını çok fazla önemsemenin çocukta psikolojik sorunlara yol açabiliyor.

Ödevin, çocuğun okulda öğrendiği konuyu pekiştirmesi ve uzun süreli hafızaya yerleştirebilmesi amacıyla evde yapması için verilen egzersizler olduğunu belirten Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aynur Sayım, “Amaç, öğrenmenin pekişmesi ve eksik kalan konuların telafi edilmesidir. Her öğrencinin öğrenme düzeyi ve biçimi farklılıklar göstermektedir. Bu çocuğun gelişim düzeyi ve bireysel farkları ile ilgilidir. Öncelikle hem aile hem de öğretmen tarafından çocuğu iyi tanımak ve doğru gözlemek gerekmektedir. Çocuk çok hızlı öğreniyor ya da dikkati dağılıyor, kapasitesini kullanamıyor veya yavaş öğreniyor olabilir. Çocuğu, kapasitesinin üzerinde zorlamak kaygı ve endişeye yol açabilir. Disiplin sorunları nedeniyle çocuk yeteri kadar öğrenemeyebiliyor” diye konuştu.

Çocuğun bireysel özellikleri, zeka düzeyi, dikkat, öğrenme tarzı, psikiyatrik durumlar, aile içi iletişim, sorunların varlığı, ailenin desteği, okulun sistemi, öğretmen faktörü, sınıftaki çocukların düzeyi gibi nedenler çocuğun okul başarısını etkileyen nedenler arasında yer alıyor.

ÖĞRENME SORUNU YOKSA DİSİPLİN SORUNU VARDIR

Çocuğun öğrenme sorunu yoksa disiplin konusunda çalışılması gerektiğini dile getiren Sayım, çocukları öğrenme güçlüğü çeken ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

“Televizyon, tablet, telefon gibi aletlerin, çocuk derslerini bitirdikten sonra belirli bir süre kullanmasına ve izlemesine izin verilmelidir. Uyku ve ders çalışma saatleri olabildiğince belli bir düzende ve çocuğun çalışma ortamı sabit olmalıdır. Anlamadığı konular yapılabiliyorsa aile tarafından anlatılmalı, yapılamıyorsa cevreden ya da bir öğretmen desteği alınmalıdır.

Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aynur Sayım
Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aynur Sayım

ÖĞRENME SORUNU VARSA UZMAN DESTEĞİ ALINMALI

Öğrenme sorunu olan çocuklar için gereken test ve tetkikler yapılarak çocuğun öğrenme sorununun nedenine ulaşılmalı ve tedavi edilmelidir. Bireysel rehabilitasyon ve birebir çalışmalar yaptırılmalıdır. Psikiyatrik ve psikolojik sorun yaşayan çocuklar derse yeterince odaklanamadıklarından dolayı öğrenmeleri sağlıklı gerçekleşemez. Tedavi ile birlikte eksik kalan dersleri için özel çalışma yapmaları ve öğrenme desteği almalıdırlar.

ÇOCUĞUNUZUN ÖDEVLERİNİ SİZ YAPMAYIN

Çocuğu yoruluyor diye onun yerine özellikle performans ödevlerini yaparak, gereğinden fazla destek veren aileler var. Amaç, çocuğun yeteneklerini geliştirmesi ve öğrenmesiyken bu durumda gerçekleşemiyor. Korunan ve kollanan çocuk, hayat içinde kendisini nasıl gerçekleştirecek? Nasıl sorunlarla baş edecek? Nasıl atılgan olacak? Ebeveynler farkında olmadan çocuklarına bu şekilde zarar vermiş oluyorlar. Öğretmenlerin de bu durumu fark edip veli ile görüşmesi gerekiyor. Bir başka açıdan bakılacak olunursa ailenin ihmali nedeniyle öğrenme sorunu fark edilmeyen çocuklar da başarısız olur ve bu durum tembellikle karıştırılabilir. Her ikisi de çocukların başarısını olumsuz etkileyen aile kaynaklı sorunlardır.

BAŞARILI OLMAN LAZIM MESAJI BAŞARISIZLIĞA GÖTÜRÜYOR

Okul başarısını fazlaca önemseyen ailelerin çocuklarında performans kaygısı görülüyor. Çocuk sürekli verilen “başarılı olman lazım” mesajı nedeniyle bunu gerçekleştirememekten korkuyor ve başarısı düşebiliyor. Dersler önemli evet ama çocuğun ruh sağlığı, sosyal ve bedensel gelişimi de aynı derecede önemlidir. Çocuğun dinlenmesi için de yeterli zamana ve etkinliğe ihtiyacı vardır. Spor, müzik, drama, dans vb. aktivitelerle desteklenen çocuklar daha disiplinli, daha sağlıklı ve mutlular… Ailenin modelliği de iç disiplinle ilgili çocuğun başarısında önemlidir. Kendini yönetebilen, zamanını iyi kullanabilen ailelerin çocuklarında bu davranışlar rol model olarak görülmektedir.”

Sayfa Yükleniyor...