Olağan grip hastaları da evde oturmalı

ABD'de, domuz gribinden ilk kez bugün bir hastanın öldüğünün açıklanmasından sonra, olağan grip hastalığına yakalananların da daha dikkatli olmaları istendi.

Anadolu Ajansı 29.04.2009 - 15:22

Olağan grip hastaları da evde oturmalı

ABD Sağlık Bakanlığına bağlı Hastalıkları Denetleme-Önleme Merkezinin (CDC) Başhekim Vekili Dr. Richard Besser'ın açıklamasına göre, Teksas eyaletinde 23 aylık bir çocuk "H1N1" domuz gribi virüsünden hayatını kaybetti.

Domuz gribinden en fazla etkilenen ülke olan Meksika'da 150'den fazla kişinin hastalıktan öldüğünden ve 2 binden fazla kişinin hastalandığından şüpheleniliyor.

Dünyada Meksika dışında bu hastalıktan dolayı ilk ölümün görüldüğü ABD'de domuz gribiyle bağlantılı olabilecek 65 kuşkulu vaka tespit edildi.

ABD Sağlık Bakanlığının CDC Dairesi, "olağan grip" olanların, eski hekim uyarısına paralel olarak, domuz gribi tehlikesi karşısında mutlaka evde dinlenerek hastalığı geçirmesi gerektiğini tekrarladı.

"Ellerin dikkatli yıkanması, öksürük, hapşırığın maske veya mendille korunarak çevreye saçılmasının önlenmesinin," domuz gribi tehlikesine karşı da önlem olduğu hatırlatıldı.

CDC, "Domuz gribi hakkında ayrıntılı bilgi elde edilene kadar Meksika'ya zorunlu haller dışında yolculuk yapılmaması gerektiğini" bildirdi.

Salgın hastalıkları yakından inceleyen dünya merkezlerinden olan Hong Kong'da, Dr. Lo Ving Lok, yaptığı açıklamada, "Domuz gribinde Meksika dışında dünyada 100 dolayında vaka biliyoruz. Meksika dışında bugün ABD'de ilk ölümün kaydedilmesi önemli" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...