Omuzlarınızdaki 'yükü' hafifletin!

Uzmanlar, bel, boyun ve diz ağrılarından sonra en sık rastlanan ve orta yaştaki her beş kişiden birinde görülen omuz ağrılarından kurtulmanın ilk şartının, omzu hareket ettirmek olduğunu söylüyor.

14.10.2011 - 10:02

Omuzlarınızdaki 'yükü' hafifletin!

Omuz ağrısı sorunu yaşayanlarda ameliyatsız tedavi seçenekleri tükendiğinde cerrahi girişimler gündeme geliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, omuz ağrılarının tedavisinde çeşitli cerrahi girişimlerin kullanıldığını söylüyor. Bu girişimlerden hangisinin yapılacağına ise hastanın durumu, yaşı, hastalığın evresi gibi faktörlere bakılarak karar veriliyor. Cerrahi girişimlerin bir kısmı kapalı yöntemlerle (artroskopi), bir kısmı ise açık yöntemlerle gerçekleştiriliyor.

Omuz ağrısına yol açan çok sayıda neden olduğunu söyleyen Prof. Kıral, o nedenleri şöyle özetliyor: “Ağrıların bir kısmı omuz eklemine ait bir sorundan kaynaklanır. Bir kısmı ise başka bir bölgeden yansır veya başka bir hastalığın habercisidir. Omuz ağrıları içerisinde yüzde 60 oranla en fazla rastlanan neden, döndürücü kılıfla ilgili hastalıklardır. Omzun kendi sorunlarından ya da diğer nedenlerle oluşan ağrılar sonucu hasta omzunu uzun süre hareketsiz bırakırsa, omuz hareketlerinin neredeyse tamamen kısıtlandığı ve ‘donmuş omuz’ diye nitelendirilen ağır bir tablo ortaya çıkabilir. Hastalığın aşamalarına göre ameliyatsız ve ameliyatlı çözümler vardır.”

OMUZ AĞRISINDAN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
Omuz ağrılarının yaşın ilerlemesi ve yanlış hareketlerle günlük yaşamı altüst edecek kadar şiddetlenebileceğini vurgulayan Prof. Kıral, omuz ağrılarından korunmak için yapılmaması gerekenleri şöyle sıralıyor:
• Ağır paket ve yükler taşıyarak omzunuzu zorlamayın.
• Araç kullanırken camı açmayın.
• Uzun süre kollarınızı yukarıda tutmanıza yol açan çamaşır asma, perde asma, yüksek raflardan cisimler indirme gibi hareketlerden mümkün olduğunca kaçının.
• Çocuklarınızın okul sıralarında doğru oturmasına dikkat edin ve ağır okul çantaları taşımasına izin vermeyin.
• Düzenli omuz egzersizleri yapın. Yoga ve yüzme omuz ağrılarını gidermek için faydalı sporlardır.
• Omuz ağrısı kolayca kronikleşebileceği için erkenden hekime başvurun."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...