"Organ bağışında 'günah da geçer mi' diye soran var"

Diyanet'in fetvasına rağmen toplumda organ nakli konusunda çekinceler olduğunu söyleyen Kayseri Sağlık Müdürü İsmail Kılıç, "Nakil sırasında günahların geçeceğini düşünenler var" dedi.

Haberler - DHA 03.11.2016 - 16:04 | Son Güncelleme : 03.11.2016 - 16:43

"Organ bağışında 'günah da geçer mi' diye soran var"

Kayseri Müdürü İsmail Kılıç, kamuoyunda organ nakli ile ilgili yanlış bilgi sahibi olunduğunu belirtti ve "Diyanet’in de uyarmasına rağmen halen organ nakli işleminde nakledilecek organın, nakledilecek kişiden doğabilecek günahların da kendilerine yazılacağını düşünenler var" dedi.

Organ Bağışı Haftası nedeniyle Sağlık Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’na organ bağışı standı kuruldu.

Vatandaşları bilgilendirmek ve organ bağışına teşvik etmek amacıyla kurulan standı ziyaret eden İsmail Kılıç, bu konuda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Ülke genelinde 25 bin 361 kişinin organ nakli beklediğini ifade eden Kılıç, "Bu sayı içerisinde böbrek bakli bekleyen 22 bin 62 kişi var. Bunun yanında 2 bin 236 kişi karaciğer, 729 kişi kalp, 272 kişi pankreas,46 kişi akciğer, 11 kişi böbrek-pankreas, 3 kalp kapağı ve 2 de ince barsak nakli bekleyen vatandaşlarımız var" diye konuştu.

DİYANET "CAİZ" DEDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organ bağışının caiz olduğunu söylediğini ve bunu kamuoyuna da açıkladığını ifade eden Dr.Kılıç, "Yine Peygamber efendimizin ‘Kim bir müslümanın bir ihtiyacını giderirse, Allah’ta ahrette onun bir ihtiyacını giderir’ hadisinin hatırlatmak isterim" şeklinde konuştu.

Kamuoyunda organ bağışı konusunda halen yanlış bilgi sahibi olunduğunu ve bu konuda kendilerine yansıyan düşünceler hakkında da bilgi veren Kılıç, şöyle dedi:

"Bize yansıyan genelde dini inançlar, cenazeye saygısızlık yapıldığı konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Vatandaşlarımız hayatını kaybettiğinde insanlar o anki yas duygusu, matem havası içerisinde üzüntüleri ile cenazeye elletmek istemiyorlar. Yapılacak işlemin cenazeye bir eziyet olacağına inanıyorlar. Veya bu işlemin nakledilecek organın nakledilecek kişiden doğabilecek günahların kendilerine yazılacağını düşünüyorlar.

Yine örneğin gözümü verirsem, gözüyle yanlış şeylere bakarsa diyen bile var. Diyanet İşleri Başkanlığımızın Din İşleri Yüksek Kurulu tüm bu konularda aydınlatıcı bilgiler verdi. Gene burada Maide Süresi de Din İşleri Yüksek Kurulu’nun delil olarak gösterdiği ayetti. Bunun yanında bu hafta camilerde de bu konuda vatandaşlara bilgi verilecek."

VATANDAŞTAN DİKKAT ÇEKEN TEPKİLER

Etkinlikte daha sonra görevliler, vatandaşlara organ bağışı konusunda bilgilendirici broşürler dağıttı. Bazı vatandaşların organ bağışı yapmak ister misiniz sorusuna, “Benim organlarım zaten ölmüş” yanıtını vermesi dikkat çekti. Yine standa doğru yaklaşan bir kadında “Ben şeker hastasıyım, verirsem bir sakıncası olur mu?” dedi.

Ancak daha sonra standın organ nakli için kurulduğunu öğrenince, “Ben kan bağışı sandım” diyerek alandan uzaklaşması da gözlerden kaçmadı.

Sayfa Yükleniyor...