Organ bağışıyla iki kişiyi hayata bağlayacak

Bursa'da düşme sonucu beyin travması geçiren ve beyin ölümü gerçekleşen kişinin karaciğeri ve böbreği organ bekleyen iki hastanın hayata tutunmasını sağlayacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.08.2016 - 11:50

Organ bağışıyla iki kişiyi hayata bağlayacak

16 Ağustos'ta düşme sonucu beyin travması geçiren 52 yaşındaki erkek hasta, Çekirge Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Üç gün süren çabalara rağmen hastanın beyin ölümü gerçekleşince doktorlar ailesiyle organ bağışı konusunda görüşme yaptı.

Ailenin onay vermesinin ardından bu kişiden alınan karaciğer ve böbrek, koşulları uyan iki hastaya nakledilecek.

Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Timur Didinen, dün sabah kesin olarak beyin ölümü tanısı koydukları hastanın organlarının bağışlanması konusunda ailenin onayını aldıklarını söyledi.

"ORGAN BAĞIŞIYLA İKİ CANI KURTARMAYA VESİLE OLDULAR"

Bunun üzerine hastanın karaciğeri ve böbreğinin alındığını belirten Didinen, "Sağ olsunlar iki canı kurtarmaya vesile oldular. Karaciğerimiz büyük olasılıkla jetle Malatya'ya gidecek. Böbreğimiz de Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde böbrek bekleyen bir diyaliz hastasına takılacak. Geçen senenin tümünde 15 organ nakli çıkarmıştık. Bu sene bitmeden daha o sayıyı geçerek 17 organ nakli gerçekleştirdik. Hastanemiz bu konuda hala Türkiye birincisi ve Avrupa ile yarışıyor." diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...