İlişkili Haberler

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2002'de 307 olan kadavradan nakil sayısı 2014'te bin 73'e, canlıdan nakil sayısı 438'den 3 bin 190'a ve toplam nakil sayısı 745'ten 4 bin 263'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, tedavisi sadece organ nakli ile mümkün hastalıkların dünyadaki gibi Türkiye'de de önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin canlıdan organ bağışında çok ileri düzeyde olduğunu,ancak kadavradan organ naklinde istenilen seviyenin yakalanamadığını vurgulayan Kapuağası, bunun artırılabilmesi için özellikle beyin ölümü tespitinin iyi yapılması gerektiğini bildirdi.


ORGAN BAĞIŞI YETERLİ DÜZEYDE DEĞİL

Kapuağası, bu kapsamda 2009'dan bu yana Beyin Ölümü Tespit Kurulunda görev alan uzman hekimlere, organ nakli koordinatörlerine ve yoğun bakım personeline eğitim verildiğini anlatarak, "Bu çalışmalar sonucunda 2002 ile kıyaslandığında beyin ölümü tespit sayısı 10 kattan fazla artış göstererek, 2014'te bin 810'a çıkmıştır" dedi.

Tüm çalışmalara ve artışa rağmen organ bağışı oranlarının henüz istenilen düzeye ulaşmadığına işaret eden Kapuağası, şunları kaydetti: "Avrupa'da yüzde 75 olan organ bağışı oranı Türkiye'de yüzde 23 seviyelerindedir. Bugün ülkemizde 25 binden fazla kişi organ bekleme listesindedir. Her yıl yaklaşık 4 bin kişi, bu listeye eklenmektedir. Kadavrada organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle yılda yaklaşık 2 bin kişi organ nakli olamadan hayatını kaybetmektedir. "

"KAYITLI GÖNÜLLÜ BAĞIŞÇI SAYISI 119 BİN"

Kapuağası, 9 Şubat 2013'te gönüllü organ bağışçısı bilgilerinin kayıt altına alındığını, Türkiye Organ ve Doku Bağış Bilgi Sistemi'nin (TODBS)" nın devreye sokulduğunu hatırlattı.

Bu sistemde, kişilerin bağışının iki kişinin şahitliğinde ve vasiyet formatında güvenli bir ortamda Bakanlık merkez sisteminde kayıt altına alındığını belirten Kapuağası, "Sistemimizde TODBS'ye kayıtlı gönüllü bağışçı sayımız, 119 bine ulaştı" diye konuştu.

Kapuağası, organ başığı sırasında, bağış yapan kişinin bildirmiş olduğu bir aile bireyine de SMS yoluyla mesaj gönderilerek, bağış hakkında bilgilendirme yapıldığına dikkati çekti.

NAKİLLER DAHA ÇOK CANLIDAN YAPILIYOR

Türkiye'nin nakil sayısı bakımından Avrupa'da üst sıralarda yer aldığının altını çizen Kapuağası, nakillerin büyük çoğunluğunun canlıdan gerçekleştirildiğini bildirdi. Kapuağası, "Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa'da yüzde 85-96 olup, Türkiye Avrupa ile eşdeğer durumdadır" dedi.