Organlarıyla 3 kişinin umudu oldu

Konya'da beyin ölümü gerçekleşen 54 yaşındaki Süreyya Yıldız'ın organları, kızı tarafından bağışlandı. Yıldız'ın organları, 3 hastayı hayata bağlayacak.

Anadolu Ajansı 04.07.2014 - 10:40

Organlarıyla 3 kişinin umudu oldu

Ereğli ilçesinde yaşayan Süreyya Yıldız, geçirdiği beyin kanaması sonucu ilçedeki devlet hastanesine kaldırıldı.

Sağlık durumu ağır olan Yıldız, ilk müdahalenin ardından kent merkezindeki özel bir hastaneye sevk edildi. Süreyya Yıldız'ın, buradaki müdahaleye rağmen beyin ölümü gerçekleşti.

Doktorların görüştüğü Yıldız'ın kızı İlknur Vatancı, annesinin organlarının bağışlanmasına karar verdi.

Yaklaşık 3 saat süren ameliyatla alınan Yıldız'ın karaciğeri ambulans uçakla Trabzon'da nakil bekleyen hastaya, böbreğin biri Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine, diğeri ise Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gönderildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, operasyon sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, organ bağışının önemine değindi.

Özellikle kadavradan naklin çok önemli olduğuna dikkati çeken Erikoğlu, "Böyle durumlarda 3, 4, bazen 6, hatta 7 hayat kurtulabiliyor. Organ yetmezliğinin temel çözümü organ naklidir. Nakil sonrasında hastalar daha konforlu ve daha rahat bir hayat sürdürebiliyorlar” dedi.

Süreyya Yıldız'ın organları, 3 hastaya nakledilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...