Otizmli çocuklara bakım kolaylığı

Otizmli çocuklarına bakan babalar da erken emekli olabilecek. Annelere tanınan hak genişletilecek. Otizm Eylem Planı kapsamında, çocukların bakımı, eğitimi ve ailelerin desteklenmesi için yeni adımlar atılacak.

Haberler - NTV Haber 08.12.2016 - 17:21

Otizmli çocuklara bakım kolaylığı

Otizmli çocuğuna bakan annelere sağlanan erken emeklilik hakkı, artık babaları ve diğer kişileri de kapsayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, "2016-2019 otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yönelik Ulusal Eylem Planı’nı hazırladı.

Planda, otizmli çocukların eğitimi ve ailelerine destek için yeni uygulamalar var.

Buna göre, bakıma muhtaç çocuğu olan annelerin her 4 yılda 1 yıl prim kazanması ve bunun emeklilik yaşından düşülmesi uygulaması genişletilecek.

Erken emeklilik hakkından sadece anneler değil çocukların bakımını üstlenen babalar ile bakmakla yükümlü olan diğer kişiler de faydalanacak.

Eylem planı ile sağlık ocaklarında otizmli çocuklar ve aileleri için "aile destek birimleri" kurulacak.

Otizmli çocukların takibi ve bakımı konusunda ailelere danışmanlık ve izleme hizmeti verilecek.

SINIF GEÇMEDE POZİTİF AYRIMCILIK YAPILABİLİR

Otizmli çocuklar için bire bir eğitim, küçük grup düzenlemesi, gölge öğretmenlik, okul rehberlik servislerinin arttırılması gibi yeni uygulamalar geliştirilecek.

Ayrıca bu durumdaki öğrenciler için sınıf geçme ve genel değerlendirme sistemi pozitif ayrımcılık çerçevesinde düzenlenecek.

Sanat ve spor alanında yetenekli olan otizmli çocukların kendilerine uygun değerlendirme sistemlerinin geliştirilmesine yönelik de yasal düzenlemeler yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...