Otopsiye hazırlanırken yaşama döndü

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde ''öldü'' denilen 2 yaşındaki çocuk, pratisyen hekimin 45 dakika süren müdahalesiyle yaşama döndü.

Anadolu Ajansı 23.04.2010 - 12:55

Otopsiye hazırlanırken yaşama döndü

İlçeye 22 kilometre uzaklıktaki Subeşiği köyünde yaşayan 2 yaşındaki Samet Aydemir, önceki gün evlerinin yakınlarında bulunan derenin kenarında oynadığı sırada, dengesini kaybederek suya düştü.

Samet'in dereye düştüğünü gören baba Oktay Aydemir ve çevredeki vatandaşlar, bir süre sürüklenen çocuğu, sudan çıkararak Doğubayazıt Devlet Hastanesine götürdü.

Küçük Samet'in, hastanedeki müdahaleye rağmen yaşamsal fonksiyonlarını kaybettiğinin anlaşılması üzerine, doktorlar acı haberi aileye bildirdi.

OTOPSİ İÇİN HAZIRLIĞA BAŞLADILAR ANCAK...
Hastane polisinin, otopsi için Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına bilgi vermesinin ardından Dr. Nurettin Kurt, hemşireler Safiye Çelep ve Kader Eyyüpoğlu ile sağlık memuru Özgür Çiftçi, Samet'in bekletildiği müşahede odasında, otopsi için hazırlığa başladı.

Dr. Kurt'un, ''Arkadaşlar bir kez daha kontrol edelim. İçimde çocuğun yaşadığına dair bir his var'' demesinin ardından çocuğa kalp masajı ve suni teneffüs yapıldı. Kurt'un yaklaşık 45 dakika süren müdahalesinin ardından Samet Aydemir, yaşama döndü.

Doğubayazıt Devlet Hastanesinde 3 ay önce pratisyen hekim olarak göreve başladığını anlatan ve çocuğun hastaneye getirildiğinde yaşamsal solunum ve dolaşım belirtisinin olmadığını vurgulayan Kurt, şöyle konuştu:

''45 dakika süresince hiç ara vermeden arkadaşlarımla birlikte müdahalede bulunduk ve bir süre sonra kalp atışlarını hissetmeye başladım. Yaptığımız müdahaleden sonra çocuğu Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine sevk ettik. Hastanın genel durumuna bakarak, insani yönden müdahalemi yaptım. İçimde hastanın yaşadığına dair bir his vardı. Yaşadığı için çok mutluyum.''

HAYATİ TEHLİKEYİ ATLATTI, DURUMU İYİ
Doğubayazıt Devlet Hastanesindeki müdahaleyle yaşama döndürüldükten sonra Van'a sevk edilen Samet Aydemir, YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Tedavinin ardından çocuğun hayati tehlikeyi atlattığını belirten Araştırma Hastanesinde görevli doktorlar, Aydemir'in sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...