Akşam gazetesinden Okan Güray Bülbül’ün haberine göre, özel hastaneler ve vakıf üniversiteleri hastaneleri SGK ile sözleşmeleri var ise belirli oranda hastanın muayene ve diğer hizmetleri için SGK’dan para alabiliyorlar. Bunun yanında SGK, bu hastanelere, ‘size başvuran kişiden de ilave ücret alabilirsiniz’ diyor.

EK ÜCRETTE LİMİT YÜKSELDİ
İlave ücrette muafiyetler dışında bir de üst limit söz konusu. Yani özel hastaneler ve vakıf üniversitesi hastaneleri istedikleri kadar ilave ücret alamıyorlar. SGK’nın Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde belirlediği bir limit bulunmakta. Bu limit ilave ücret konusu ilk kez düzenlenirken SGK sağlık hizmet komisyonunun belirlediği sağlık hizmet bedelinin yüzde 30’u olarak uygulanıyordu. Bu oran önce yüzde 70’e ve daha sonra da yüzde 90’a çıkarıldı. Geçen haftalarda yapılan düzenleme ile ilave ücrette üst sınır yüzde 200’e yükseltildi. Yani bundan böyle SGK Fiyatlandırma Komisyonun’ca belirlenen sağlık hizmeti bedelinin iki katı kadar tutar özel hastaneler tarafından talep edilebilecek.

DÜZENLEME SONRASI DURUM
Demek oluyor ki, bu düzenleme hayata geçmeden önce göz muayenesi için özel hastaneye başvurmuş vatandaştan en fazla 22,36 TL ilave ücret talep edebilen özel hastane, şimdi 49,68 TL’ye kadar ilave ücret talep edebilecek. Doğum kontrol muayenesine özel hastanede yaptıran sigortalı için özel hastaneler muayene başına en fazla 30,13 TL talep edebiliyorken bu yeni düzenleme sonrası 67 TL’lik ilave ücret talep edebilecekler.

SINIFLANDIRMA DA DEĞİŞİKLİĞE UĞRADI
İlave ücretin yükselmesi ile birlikte bir başka değişiklik de kurum sınıflandırmasında yapıldı. Düzenleme hayata geçirilmeden önce SGK kendisiyle anlaşmalı olan kuruluşları puanlayarak sınıflandırıyor ve ek ücret alabilecekleri limiti belirliyordu.

RAKAM İKİ KATA KADAR ÇIKAR
Yani tam teşekküllü vakıf üniversitesi hastanesi ile tıp merkezi kendisine başvuran vatandaştan aynı oranda ilave ücret talep edemiyordu. Düzenleme sonrası bu ayrım da ortadan kaldırıldı. Uygulamayla bundan sonra tüm özel hastaneler ve vakıf üniversitesi hastaneleri kendilerine başvuran hastalardan belirlenmiş muayene ücretinin iki katına kadar ilave ücret talep edebilecek.