“Parkinson ve ALS hastalarına müjde” haberlerine Türk Nöroloji Derneğinden tepki!

Türk Nöroloji Derneği, bazı medya organlarında, “ALS ve Parkinson hastalarına müjde” başlığı ile çıkan haberlere ilişkin açıklama yayınladı. Dernek açıklamasında; “Parkinson ve ALS’nin sağlık otoriteleri tarafından kabul edilmemiş yöntem veya yöntemlerle, hem de %100 tedavi edilebildiğinin iddia edilmesi doğru değildir” denildi.

ntv.com.tr 22.01.2020 - 11:00

beyin.jpg

Bazı medya organlarında “Amyotrofik lateral skleroz ve Parkinson hastalarına müjde” başlığı ile çıkan haberler nedeniyle hastaları ve toplumu bilimsel verilere dayanarak aydınlatma gerekliliği duyulduğunu belirten Türk Nöroloji Derneği, bu haberlerde yer alan tedavi yöntemleri ile ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Türk Nöroloji Derneğinin yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Söz konusu haberlerde bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanının bu hastalıkların prion (kısaca protein içeren ve bulaşabilen karakterde çok küçük partiküller) enfeksiyonu olduğu yönünde bir hipotezi olduğu ve bu hipotez doğrultusunda hastalıklarının ilk 3 yılında başvuran hastalarda kendisinin önerdiği antibiyotik içeren bir reçete ile %100 iyileşme sağlandığı belirtilmektedir. Öncelikli olarak belirtmek isteriz ki, sinir hücrelerinin ilerleyici kaybına bağlı sinir sistemi fonksiyonlarının etkilenmesine neden olan ALS ve Parkinson, nörodejeneratif hastalıklardır, hangi neden veya nedenlere bağlı olarak meydana geldikleri halen tam olarak bilinmemektedir. Prion-benzeri mekanizmalar bu hastalıklara neden olduğu öne sürülen onlarca mekanizmadan biridir, ancak prionların bu hastalıklarla kesin ilişkisi gösterilmemiştir. Ayrıca günümüzde, herhangi bir prion enfeksiyonunu iyileştiren bir tedavi de bulunmamaktadır. Hal böyleyken, ALS ve Parkinson hastalarının bilimsel verilerle desteklenmemiş, bu hastalıklar için sağlık otoriteleri tarafından kabul edilmemiş yöntem/yöntemlerle, hem de %100 tedavi edilebildiğinin iddia edilmesi doğru değildir.

“BİLİMSEL SONUÇLARI BİLİNMEYEN TEDAVİLERDEN HASTALARIMIZI KORUMAK GÖREVİMİZDİR”

Dernek olarak en önemli amaçlarımızdan biri meslektaşlarımızı ve hastalarımızı güncel tedaviler konusunda bilgilendirmek olup, bu amaçla dernek sayfamızda ilgili çalışma gruplarınca hazırlanan tedavi rehberleri herkese sunulmaktadır. Ayrıca, önemli bir diğer görevimiz, bilimsel sonuçları bilinmeyen tedavilerden hastalarımızı korumaktır. Hastalarımız ve yakınlarının her türlü umut peşinde koşması çok anlaşılır olmakla birlikte, bu umutlarının umutsuzluğa dönüşmemesi, maddi ve manevi olarak suiistimal edilmemeleri için merak ettikleri konularda derneğimize veya bu konularda yıllardır özveri ile çalışmakta olan hasta derneklerine (örn. ALS-MNH Derneği) başvurmalarını, bilimsellikten uzak haberlere itibar etmemelerini tavsiye ediyoruz.”

VİDEO: 35 YAŞINDA PARKİNSON HASTALIĞINA YAKALANDI  (17.04.2018 -)

Sayfa Yükleniyor...