Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), meme kanserinde erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çekmek amacıyla Ekim ayında başlattığı “Pembe Sütyen Ağacı” temalı çalışmasını İstanbul Kozyatağı’nda bulunan Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde sergiliyor. Dernek, bu çalışmasıyla 15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü’ne dikkat çekmeyi amaçlıyor.

İki büyük ağaç pembe sütyenler ve erken tanıya dikkat çeken sloganların yazılı olduğu tabelalarla süslendi. Etkinlik kapsamında 14 Ekim 2011 Cuma günü saat 15.00’da, alışveriş merkezinde meme sağlığı konulu bir söyleşi gerçekleşecek. Söyleşide katılımcıların meme kanseri ve meme sağlığına yönelik soruları yanıtlanacak.

Aynı gün, MEMEDER standından pembe kurdele, meme sağlığı ve kendi kendine meme muayenesi broşürleri dağıtılacak. Meme kanserinde erken tanı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla da meraklıların pembe sütyen ağaçları önünde çekilecek olan fotoğrafları derneğin Facebook sayfasından paylaşılacak.

MEME SAĞLIĞI DERNEĞİ (MEMEDER) HAKKINDA
2007 Eylül ayında kurulan MEMEDER, meme sağlığı konusunda toplumu bilinçlendirmeyi, sosyal-psikolojik destek vermeyi, yaşam kalitesi ve süresini uzatmayı, bilimsel proje ve sosyal etkinliklerle ülke tıbbına ve insanına hizmet götürmeyi amaçlıyor. MEMEDER, erken bilinçlenme için, geleceğin kadınlarına yine gençlerle seslenmek amacıyla, 2011 yılı Ocak ayında MEMEDER Gençlik Komitesi’ni kurdu.

23 KADINA ERKEN TEŞHİS KONDU
MEMEDER’in 2008 yılında İstanbul Bahçeşehir’de başlayan tarama programında bugüne kadar 23 meme kanseri vakası erken teşhis edildi, bu hastalar kemoterapi hatta radyoterapi görmeden sağlıklarına kavuştu. Halen devam etmekte olan tarama çalışması çerçevesinde erken teşhis edilen vaka sayısı her geçen gün artmakta. Roche’un ana sponsorluğunda, kuruluşunda Bahçeşehir Belediyesi ve şimdi de Başakşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen ve 10 yıl süreyle devam edecek olan proje, Küresel Meme Sağlığı Girişimi (The Breast Health Global Initiative) tarafından en başarılı projelerden biri seçilerek ödül aldı. Dernek ve projeleri, Dünya Sağlık Örgütü ve Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı tarafından da desteklenmektedir.