Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne bugün başvuracak

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve Alman İlaç şirketi BioNTech, yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısının acil kullanım izni için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA)  bugün başvuru yapacağını duyurdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.11.2020 - 16:19 | Son Güncelleme : 20.11.2020 - 17:28

Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne bugün başvuracak

Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, aşının koruma özelliğinin yanı sıra iyi bir güvenlik kaydına sahip olmasının, acil kullanıma uygun olduğu anlamına geldiğini açıkladı.

Acil kullanım için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) bugün başvuru yapacağını duyuran Pfizer ve BioNTech, Avustralya, Kanada, Avrupa ve Japonya'daki kurumlara da halizarda müracaat etmeye başladı.

Amerikan ilaç firması Pfizer, BioNTech ile yeni tip corona virüse karşı geliştirdiği aşının 3'üncü aşama denemelerini sonuçlandırdığını ve aşının virüse karşı yüzde 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

Aşının yaş, etnik grup ve cinsiyete karşı tutarlılık gösterdiği ve FDA'nın gerekli güvenlik kriterlerini karşıladığı belirtilmişti. Pfizer, 2020'de aşıdan 50 milyon, 2021'in sonuna kadar da 1,3 milyar doz üretilmesini planlıyor.

Sayfa Yükleniyor...