OPİD'ten yapılan açıklamada, güzellik merkezlerinden polikliniğe dönüşen sektörün, yaşamakta olduğu ve ileride karşılaşabilecekleri sorunlara karşı cevap verebilmek için 'Özel Poliklinik İşletmecileri Derneği'nin kurulduğu bildirildi.

Derneğin temel çalışma alanları olarak, tüm sektörü zor durumda bırakan haksız rekabet başta olmak üzere, sektör hakkında kamuoyunu bilgilendirme, gelecekte polikliniklerin yaşayacağı zorluklar, sektör içi düzenlemeler gibi değişik konularda, başta hukuki olmak üzere tüm girişimler gösterildi.

Açıklamada, 2010 yılında Sağlık Bakanlığının, lazer epilasyon ve IPL'nin yanlış uygulanması dolayısıyla, güzellik merkezleri ve salonlarının polikliniğe dönüştürülmesi için bir şartname yayınladığı hatırlatıldı. Şartnameye göre, zorunlulukları yerine getirenlerin özel poliklinik olarak faaliyetini sürdürdüğü, diğerlerinin ise belediyelere bağlı güzellik merkezi olarak kaldığı bildirilen açıklamada, güzellik merkezlerinin de lazer epilasyon ve IPL yapma yetkilerinin olmadığı belirtildi.

YASAK CİHAZLARIN KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR
Açıklamada, ''Ancak belediyeler tarafından yetersiz denetlenen güzellik salonlarında hala yasak cihazların kullanımı devam etmekte ve giderek de yaygınlaşmaktadır. Görülen vaka sayısının arttığını ve tehlikenin giderek büyüdüğünü gören Sağlık Bakanlığı, Kasım ayında İl Sağlık Müdürlüklerine genelge göndererek, mevzuata aykırı işlem yaptığı belirlenen güzellik merkezleri hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasını istedi" denildi.

Bakanlığın, konuya göstermiş olduğu hassasiyetin yanı sıra, sağlık kuruluşu olmayan salonlarda yasaklanan tıbbi cihazların kullanılması, özellikle Lazer IPL epilasyon yapılması, polikliniklerin de tepkisine yol açtı. İstanbul'da yüzden fazla üye ile kurulan OPİD'in de belediyeler ve savcılıklar nezdinde harekete geçerek, güzellik salonlarında yetkisiz ellerde, hekim gözetimi olmadan kullanılan lazer ve IPL cihazlarının engellenmesi için girişimlere başladığı açıklandı.

Açıklamada, vatandaşların, bu yasak işlemleri yapan güzellik salonlarını tercih etmemeleri de istendi.