Prostat kanseri teşhisinde füzyon biyopsisi

Prostat kanserinin erken teşhisinde önemli avantaj sağlayan yöntemlerden biri de MR-Füzyon biyopsi yöntemi.

ntv.com.tr 25.03.2015 - 11:31

Prostat kanseri teşhisinde füzyon biyopsisi

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Rza Kural, MR-Füzyon biyopsisinin prostat kanseri tanısında son yıllarda sıkça uygulandığını söyledi.

Magnetik rezonans (MRI) teknolojisindeki gelişmeler ve yenilikler, özellikle 3 Tesla dediğimiz yüksek çözünürlükteki cihazların gelişmesiyle birlikte prostatın daha iyi değerlendirilebilmesinin mümkün olduğunu belirten Kural, “MRI ile elde edilen görüntülerde özellikle agresif kanser odakları yüksek oranda tespit edilebilmektedir” dedi. MR’da saptanan kanserin, ultrason görüntüsünde nereye karşılık geldiğinin tam olarak belirlenebildiğini anlatan Kural, şunları aktardı:

“Kısaca biyopside kullandığımız iğnenin sapma olmadan kanserli bölgeye denk gelmesini sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde doğru yerden parça aldığımıza emin olabiliyoruz.”

Prof. Dr. Ali Rıza Kural
Prof. Dr. Ali Rıza Kural

MR Füzyon teknolojisinin navigasyon özelliğinin de olduğunu kaydeden Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Kural, MR Füzyon teknolojisinde şu an dünyada kullanılan sistemlerden en verimli olan 2 tanesi (Artemis ve Uro-nav) daha çok popülarite kazanmıştır. İki sistemin de birbirine üstünlükleri olmakla beraber, ‘’Artemis’’ yani bizim kullandığımız sistemde bir robotik kolun kullanılması, yöntemin kişiye bağlı olan hata oranını minimalize etmektedir. Navigasyon özelliği kanserli bölgenin yerini bize göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...