Prostat kanserinde yeni tedavi

Son evredeki prostat kanseri hastalarının yaşam süresini uzatması muhtemel bir tedavi yöntemi geliştirildi. Ankara Üniversitesi Nükleer Tıp uzmanlarının bulduğu yeni yöntemle, damar yoluyla verilen radyoaktif madde vücuda yayılan kanser hücrelerini bulup yok ediyor.

NTV Haber 06.03.2015 - 10:25

Prostat kanserinde yeni tedavi

Ankara üniversitesi nükleer tıp uzmanları, prostat kanseri tedavisi için yeni bir yöntem geliştirdi.

Yöntemle damardan enjekte edilen radyoaktif madde, vücuda yayılan kanser hücrelerini buluyor ve tedavi ediyor.

“Hastanın yaşam süresini, yaşam kalitesini arttırmış oluyorsunuz ve bu hastalara bir şans tanıyorsunuz” diye konuşan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Küçük, yöntem hakkında şu bilgileri verdi:

“Hasta ileri evre radyoterapisini, kemoterapisini, hormon terapisi aldığı halde hastalık hala ilerliyorsa birşeyler yapmamız lazım. İşte o zamn biz devreye giriyoruz. Tümöre özel bir görüntüleme yapıp tüm vücuttaki yaygınlığını değerlendiriyoruz. Tedavi etkisi olan radyoaktif maddeyle tedavisini yapıyoruz, ertesi gün de hastamızı evine gönderiyoruz.

"YENİ TEDAVİNİN YAN ETKİSİ YOK"

Biz damar yoluyla radyoaktif maddeyi verdiğimiz ve bunuda sadece prostata hassas birşeyle bağladığımız için, radyoaktif madde o tümör dokusunda radyoterapi etkisi yaratıyor. Vücudun diğer alanları ise radyasyona maruz kalmıyor.”

Yeni yöntemle, kemoterapinin veya lokal radyoterapinin neden olduğu yan etkiler de yaşanmıyor.

Sayfa Yükleniyor...